Policie demonstranty požádala, aby se v poklidu stáhli, protože by jejich přítomnost mohla mít „vážný dopad“ na fungování zásahové služby.

V pátek ráno se také velká skupina demonstrantů začala shromažďovat před budovou Legislativní rady. Pak je aktivista Joshua Wong vyzval, aby se vydali na pochod k policejnímu velitelství. Lidé si nasazovali masky a skandovali požadavek, aby Lamová odstoupila.

Demonstranti v centru Hongkongu

Demonstranti v centru Hongkongu.

FOTO: Kin Cheung, ČTK/AP

Protestující chtějí, aby policie zprostila obvinění všechny občany zadržené při protestech minulý týden a aby odstoupil policejní komisař Stephen Lo, který nařídil zásah.

Demonstranti v Hongkongu stavějí zátarasy.

Demonstranti v Hongkongu stavějí zátarasy.

FOTO: Vincent Yu, ČTK/AP

Agentura AP varovala, že protest sice začal klidně, ale že přítomnost davu na rušné tepně Harcourt může vyvolat nový policejní zásah.

Minulou středu policie použila proti demonstrantům slzný plyn, vodní děla i gumové projektily. Zranění utrpělo přes 80 lidí. [celá zpráva]

Návrh zákona předložený hongkongskou vládou podle kritiků narušuje právní nezávislost poloautonomního regionu. Lidé vydaní do Číny by tam mohli podle demonstrantů čelit vágním obviněním z ohrožení národní bezpečnosti a nespravedlivým procesům.

Taxík projíždí davem demonstrantů v Hongkongu

Taxík projíždí davem demonstrantů v Hongkongu.

FOTO: Kin Cheung, ČTK/AP

Po nedělním protestu, kterého se podle pořadatelů účastnily dva milióny lidí, se Lamová na úterní tiskové konferenci osobně omluvila za krizi, kterou návrh extradičního zákona vyvolal, odložila jeho projednání na neurčito, ale žádné další ústupky neslíbila. Zdůraznila, že má v úmyslu dokončit svůj mandát a znovu získat důvěru veřejnosti. Znamená to, že by zůstala v úřadu ještě další tři roky. [celá zpráva]