„Když o tom zpětně přemýšlím, byl jsem blázen. Pokud je na nebi bůh, provedl mě tím,“ vzpomínal Jenkins v rozhovoru, který v roce 2005 poskytl stanici CBS. Jeho strastiplné dobrodružství se začalo psát jedné lednové noci roku 1965.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Čtyřiadvacetiletý seržant Charles Jenkins tehdy podle svých slov vypil pár piv, utekl od své jednotky a namířil si to přímo do demilitarizované zóny. Tam byl zajat a začala téměř čtyři desetiletí dlouhá kapitola jeho života v nejizolovanější zemi světa.

Charles Jenkins na snímku z roku 2004

Charles Jenkins na snímku z roku 2004

FOTO: Profimedia.cz

V zajetí byl bit a vystavován drastickým „lékařským“ metodám. Například vyříznutí vojenského tetování bez umrtvení. Severokorejci ho využívali jako překladatele a učitele angličtiny. Spolu s dalšími třemi zajatými americkými vojáky navíc hrál „americké ničemy“ v severokorejských propagandistických filmech, čímž se stal známým po celé zemi.

Bývalý americký zběh do Severní Koreje Charles Robert Jenkins na snímku z roku 2004 po příjezdu z KLDR.

Bývalý americký zběh do Severní Koreje Charles Robert Jenkins na snímku z roku 2004 po příjezdu z KLDR.

FOTO: Darren Whiteside, Reuters

Dostal manželku

Zlom v životě seržanta Jenkinse nastal v roce 1980. Severokorejci unesli Japonku Hitomi Sogaovou, kterou nutili, aby učila jejich agenty japonsky a nastěhovali ji k Jenkinsovi. Dva týdny nato se zajatci museli vzít. Štěstím v neštěstí bylo, že se do sebe záhy zamilovali.

„Řeknu to takhle. Jednou jsem se na ni podíval a řekl si, že už ji nenechám jít,“ řekl Jenkins CBS. Láska byla vzájemná a pár zplodil dvě dcery. Čtveřice sice byla stále vězněna, měla se ale lépe než mnoho Severokorejců. I v době hladomoru v 90. letech minulého století dostávala každodenní příděly potravin.

Charles Jenkins se svou ženou Hitomi Sogou

Charles Jenkins se svou ženou Hitomi Sogaovou

FOTO: Profimedia.cz

K další životní změně došlo v roce 2002, kdy byla Hitomi Sogaová po vyjednávání s japonskou vládou propuštěna. Jenkins byl spolu s oběma dcerami propuštěn o dva roky později, odletěl do Japonska a tam se jakožto dezertér vydal do rukou americké armády. Vojenský soud mu uložil třicet dní vězení, které si Jenkins odseděl a za obrovské pozornosti médií se vrátil k rodině.

Po desítkách let strávených v izolované Koreji ale utrpěl kulturní šok. Nikdy se prý podle svých slov nedotkl počítače. A už se také nikdy nezbavil strachu ze Severokorejců. „Severní Korea mě chce mrtvého,“ tvrdil.