Hlavní obsah

Trump spoléhá na to, že problém s Kimem vyřeší Čína

Peking/Washington

Americký prezident Donald Trump řekl ve čtvrtek při návštěvě Číny, že Peking je schopen rychle vyřešit severokorejský jaderný problém. V USA čelí americký prezident tvrdé kritice, že jeho rétorika dala Severní Koreji dobrou záminku hájit svůj jaderný program. V pondělí to řekl v televizi CNN bývalý ministr zahraničí John Kerry.

Foto: Damir Sagolj, Reuters

Prezidenti USA a Číny Donald Trump a Si Ťin-pching

Článek

Podle Kerryho Trump ve svých výhrůžkách KLDR „jasně překročil hranice“. „Poskytlo to Severní Koreji důvod říkat: potřebujeme bombu, protože kdybychom neměli bombu, nebyli bychom se schopni bránit a oni by si pro nás přišli,“ pravil Kerry v interview s CNN.

Trump ovšem kritiku odmítá a při návštěvě Pekingu zopakoval své starší tvrzení, že Peking má na severokorejský režim páky: „Čína může snadno a rychle vyřešit tento problém.“

Čínský vůdce Si Ťin-pching zopakoval, že Čína bude nadále usilovat o denuklearizaci Korejského poloostrova: „Jsme odhodláni dosáhnout řešení této otázky prostřednictvím dialogu."

Trump se snaží donutit Čínu, aby ještě více zatlačila na KLDR po ekonomické stránce. Spoléhá na čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, byť ten po svém znovuzvolení označil severokorejského diktátora Kim Čong-una za soudružského vůdce a přeje si, aby „vztahy obou zemí byly v souladu a stabilně se rozvíjely“. [celá zpráva]

Při setkání s čínským prezidentem Trump prohlásil: „Stejně jako vy jsem přesvědčen, že tu je řešení.“

Foto: Damir Sagolj, Reuters

Donald Trump v Číně

Trump a Si si notovali, obchod je na prvním místě

Většina jednání obou státníků se ale týkala obchodu. Trump opakovaně kritizoval Čínu kvůli dumpingu a nevyrovnané obchodní bilanci s USA. Hrozil i kroky, které by vedly k obchodní válce. V Pekingu ale obrátil, z deficitu obvinil své předchůdce v Bílém domě a opakovaně označoval Sia za „výjimečného muže“.

Čínský prezident zdůraznil, že se hospodářsky bude Čína více otvírat a bude pro zahraniční firmy průhlednější. Přizval americké firmy, aby se podílely na nové hedvábné stezce: „Pro Čínu je spolupráce jedinou reálnou možností, jenom prospěch na obou stranách může vést lepším zítřkům.”

„Budeme jednat fér a bude to pro nás oba ohromné,“ dodal Trump. Si ještě zdůraznil: „Vztahy mezi Čínou a Spojenými státy jsou teď na novém historickém startovním bodě.“

Obě země v rámci návštěvy uzavřely smlouvy za miliardy dolarů. Čína se bude s USA podílet na rozvoji sektoru zkapalněného zemního plynu, o což USA velmi stály. Boeing prodá do Číny letadla. [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků

Načítám