Po víkendovém testu vodíkové bomby vyzývali Američané k dalšímu zpřísnění sankcí na KLDR, což ale odmítlo RuskoČína. Před tím ale varuje Mimura, jež KLDR navštívil od roku 1996 pětačtyřicetkrát.

Mimura, který pracuje v japonském Výzkumném ekonomickém institutu pro severní Asii, řekl, že právě americká politika udržuje Kimovu dynastii u moci: „Od chvíle, kdy jsem začal studovat severní Koreu v roce 1980 a od mé první návštěvy v roce 1996 zastávám názor, že Spojené státy hrály důležitou roli při udržení Kimovy rodiny u moci. Když vnější svět vyhrožuje Severu, dělá to KLDR silnější. Lidé manifestují a společně hledají cestu, jak se vyrovnat s hrozbou, včetně sankcí.“

Varoval, že ani jejich tvrdost nesmí být přehnaná a připomněl příklad Japonska, které v roce 1941 čelilo stále silnějším ekonomickým sankcím ze strany USA. Nakonec zaútočilo na Spojené státy, připomněl Mimura v rozhovoru pro odborný web 38North, který provozuje Americko-korejský institut při Univerzitě Johnse Hopkinse ve Washingtonu.

Jak funguje vodíková bomba

Jak funguje vodíková bomba

FOTO: David Ryneš, Novinky

Mimura také zmínil, jak se severokorejská ekonomika vyrovnává s tlakem. Lidé postupně začínají podnikat, ale ne sami, se sousedy zakládají výrobní družstva, která socialisticky soutěží a jejich členové pak mají více. Navíc se tato družstva nemusejí řídit státním plánem, o produkci rozhodují sama. A nejde už jen o barter, zboží prodávají.

USA: Asi šlo opravdu o vodíkovou bombu

Spojené státy dospěly k předběžnému závěru, že o víkendu odpálená severokorejská jaderná bomba byla skutečně vodíková, jak tvrdil Pchjongjang. Uvedla to ve čtvrtek jihokorejská agentura Johnap s odvoláním na představitele americké vlády.

„Pořád vyhodnocujeme test. Co ale mohu říci, je, že nic není v rozporu se severokorejským tvrzením, že šlo o vodíkovou bombu,“ uvedl představitel pod podmínkou anonymity.

Lidé v Pchjongjangu slaví příjezd týmu, který se zasloužil o úspěšné testy severokorejských balistických střel.

Lidé v Pchjongjangu slaví příjezd týmu, který se zasloužil o úspěšné testy severokorejských balistických střel.

FOTO: Kcna, Reuters

Pchjongjang už jednou - po čtvrtém testu z 6. ledna 2016 - uvedl, že otestoval vodíkovou bombu. Tehdy to odborníci nepotvrdili, ale přiklonili se k názoru, že šlo jen o obohacenou atomovou bombu o jadernou fúzi, tzv. slojku, kdy většina energie pocházela ze štěpení.

Jihokorejští jaderní experti, kteří po víkendovém šestém jaderném testu KLDR kontrolovali možné radioaktivní zamoření, naměřili stopové množství radioaktivního xenonu Xe-133, který se v atmosféře přirozeně nevyskytuje a v minulosti byl spojen právě se severokorejskými jadernými testy.

Jihokorejská komise pro jadernou bezpečnost v pátek oznámila, že krátce po nedělním severokorejském jaderném testu analyzovala vzorky půdy, vody i ovzduší. Komise ve vyjádření uvedla, že zkoumala, „jak se xenon dostal na jihokorejské území”, její experti však zatím nedospěli k závěru, zda existuje souvislost s jaderným testem.