Japonský deník The Japan Times dál s odvoláním na zpravodajské zdroje napsal, že pětice si velmi efektivně rozdělila role. „Původně jich bylo sedm, ale jeden z mužů ve stínu loni zemřel a svého strýce Čang Song-tcheka nechal Kim koncem roku 2013 popravit kvůli korupci a vytváření frakcí,“ připomněl deník.

Peking podle japonské špionáže už letos na jaře varoval pětici před tím, aby Pchjongjang nezašel příliš daleko. „Už teď je pro Čínu stále obtížnější držet nad Severní Koreou strategicky a ekonomicky ochrannou ruku,“ napsal The Japan Times s tím, že s výjimkou Číňanů zůstává pro všechny ostatní skoro nemožné dostat se k informacím o „gangu pěti“, natož k němu.

Chybí krizový kanál

Severní Korea ve čtvrtek pohrozila, že plán pro raketový útok na americký tichomořský ostrov Guam připraví už do poloviny srpna. Severokorejská armáda to oznámila s tím, že o konečném provedení plánu rozhodne Kim Čong-un. [celá zpráva]

Jeden ze severokorejských generálů prostřednictvím oficiální agentury KCNA podrobně popsal možný útok na ostrov ležící ze všech amerických území nejblíže Korejskému poloostrovu. Rakety Hwasong-12 podle něho přeletí přes Japonsko a po 3356 kilometrech, které urazí za 1065 sekund, budou u Guamu.

Zatímco Washington a Moskva si za studené války vytvořily mechanismy, které zamezovaly tomu, aby se případná krize vymkla z rukou, mezi Washingtonem a Pchjongjangem podobné záchranné sítě scházejí. Odborníci se obávají, že nepochopení protivníka by mohlo lavinovitě spustit konflikt, který si ani jedna strana nepřeje.