Čtvrť zcela obklíčily Haftarovy jednotky v půlce ledna. [celá zpráva] Po aktuální ofenzívě se ve středu radikálové stáhli do oblasti sídliště Dvanáct Bloků.

Pokud se Haftarovým jednotkám podaří Kanfúdu udržet, bude to podle zpravodaje BBC významné, i když radikálové ovládají ještě některé oblasti v centru města.

Operace v Benghází trvá už více než rok. [celá zpráva] Boje tvrdě dopadly na místní obyvatele, takže musely tisíce lidí utéci.

Mocný hráč

Postup Haftarovy Libyjské národní armády (LNA) – označované také za východolibyjskou, neboť ji nekontroluje uměle vytvořená a mezinárodní uznávaná vláda národní jednoty – však vyvolává obavy kvůli možnému ohrožení politického sjednocení Libye.

Haftar podporuje legálně zvolený parlament, který sídlí na východě země a je věrný vládě, která z něj vzešla. Neuznává však loni vytvořenou vlády národní jednoty, na jejímž vzniku se podílela i východolibyjská vláda, ale kterou východolibyjský parlament sídlící v Tobrúku neuznal – možná právě i pod tlakem Haftara.

Důvodem je, že vláda národní jednoty Haftara nepotvrdila ve funkci velitele LNA.

Haftar se navíc obává, že ve vládě hrají příliš velkou roli milice z Misuráty, které sice vytlačily s mezinárodní pomocí Islámský stát ze Syrty, ale mají blízko k islamistům.

Haftarova cesta k moci

Chalífa Haftar sloužil Muammarovi Kaddáfímu a pomohl mu na konci šedesátých let k moci, pak se ale proti němu obrátil, když ho lybijský diktátor odstavil kvůli neúspěšné operaci v Čadu. Haftar odešel do exilu a spolupracoval s CIA. Když v roce 2011 propuklo povstání proti Kaddáfímu, vydal se vzbouřencům na pomoc.

Do středu pozornosti se pak dostal v únoru 2014. Když na Al-Káidu napojené milice Ansar Šaría ovládly Benghází a další města na lybijském východě, oznámil plán sjednotit zemi, která je rozdělena mezi kmeny, což k němu přivedlo mnoho bývalých vojáků. Postavil se i proti tehdy ještě legálnímu parlamentu v Tripolisu.

Libyjský velitel Chalífa Haftar

Libyjský velitel Chalífa Haftar

FOTO: Maxim Shemetov/File Photo, Reuters

V květnu 2014 zahájil operaci Důstojnost, zaměřenou proti islámským radikálům na východě země. Nově zvolený parlament ho pak postavil do čela Libyjské národní armády, poslanci však museli z Tripolisu utéci do Tobrúku, protože předchozí vláda odmítla odstoupit a poslanci nechtěli uvolnit křesla svým nově zvoleným nástupcům. V zemi v půlce roku 2014 nastalo dvojvládí.

Haftar mezitím postupoval. Do půlky dubna vytlačila jeho LNA islamisty z okolí Benghází a dostala se až do 250 kilometrů vzdálené Derny.

V září 2016 při operaci Rychlá bouře ovládla ropné terminály v Sidře, Rás Lanúfu a Breze, které v té době držela ochranka věrná nově utvořené vládě národní jednoty. [celá zpráva] Poté byl Haftar povýšen na polního maršála.

Jednal i s Rusy

Haftar má zřejmě i podporu Moskvy, která by po vstupu do syrského konfliktu ráda posílila své pozice i v Libyi. V druhé půlce ledna navštívil ruskou letadlovou loď Admirál Kuzněcov a na dálku jednal s ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem. [celá zpráva]

Libye se od svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu a město Benghází, které bylo střediskem povstání, padlo do rukou radikálů. Ve městě pak zabili amerického velvyslance.