Hlavní obsah
Boji zničené budovy v Benghází Foto: Esam Omran Al-Fetori, Reuters

Libyjská národní armáda (LNA) pod velením generála Chalífy Haftara dobyla část Benghází, nad kterým mají kontrolu islamisté. Během dvoudenních bojů zemřelo devět Haftarových vojáků, a od začátku roku jich tak v oblasti přišlo o život více než 50. S odvoláním na vojenské zdroje o tom informoval zpravodajský web News24.

Boji zničené budovy v Benghází Foto: Esam Omran Al-Fetori, Reuters
Vojsko libyjského generála Haftara dobylo část Benghází ovládanou džihádisty

„Převzali jsme kontrolu nad čtvrtí Abu Snaib (jihozápad města),“ řekl důstojník z velení Haftarovy LNA s tím, že boje ve městě a okolo něj si od 1. ledna vyžádaly životy 52 vojáků. „Naše síly nyní zcela obklíčili oblast Kanfudy,” dodal k dalšímu postupu proti džihádistům ve městě. Radikálové stále drží čtvrti ve středu města Sabaru i Súk al Hút.

K Haftarově LNA se připojilo mnoho bývalých vojáků libyjské armády. Tyto oddíly bojují proti teroristům. I když se od roku 2014 podařilo vojákům LNA převzít kontrolu nad značnou částí Benghází, islamisté nadále okupují některé čtvrti v centru města. V oblasti operuje několik islamistických skupin a některé jsou napojeny na teroristickou síť Al-Káida.

Libyjský polní maršál Chalífa Haftar

Foto: Maxim Shemetov, Reuters

Za Haftarem stojí mezinárodně uznávaný parlament, který sídlí na východě země a který vzešel z voleb. Ale předchozí islamistická vláda v Tripolisu odmítla odstoupit.

Loni se podařilo dojednat vytvoření vlády národní jednoty, do které vstoupili zástupci obou vlád, ale parlament na východě země ji neuznal.

Libye se od svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu a město Benghází, které bylo střediskem povstání, padlo do rukou radikálů. Ve městě pak zabili amerického velvyslance.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků