„Když se podíváte na historii jednání o klimatických změnách, zjistíte, že je ve skutečnosti inicioval Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) s podporou (amerických) republikánů během vlády Ronalda Reagana a George Bushe staršího na konci 80. let,” řekl ve středu náměstek šéfa čínské diplomacie Liou.

Trumpa vyzval, aby přijal ”moudré rozhodnutí” ohledně závazku USA v boji proti globálnímu oteplování.

„Akce mezinárodního společenství se nezastaví kvůli nové vládě Spojených států. Pořád jsme přesvědčeni, že mezinárodní společenství spojí ruce a bude pokračovat v našem úsilí ohledně klimatických změn,” dodal náměstek.

Trump ve své předvolební kampani uvedl, že Spojené státy odstoupí od pařížské dohody o klimatu, která má udržet globální oteplování výrazně pod dvěma stupni Celsia. Prohlásil také, že odstoupí od plánu svého předchůdce Baracka Obamy na snížení amerických emisí oxidu uhličitého skoro o třetinu během příštích 15 let.

Pozornost ale hlavně připoutal jeho čtyři roky čtyři roky staré vyjádření na Twitteru: „Koncept globálního oteplování vytvořila Čína pro sebe, aby dosáhla toho, že americké výrobky nebudou konkurenceschopné.“

Staré vyjádření vytáhla v první předvolební debatě jeho protikandidátky Hillary Clintonová , když řekla: „Donald si myslí, že klimatické změny jsou fáma vytvořená Číňany, Já si myslím, že jsou skutečné.“

Trump tehdy popíral, že by něco takového řekl a pak uvedl, že šlo o vtip. Na čínská vyjádření zatím nereagoval.