Proces začal v srpnu, ale několikrát byl odročen. Naposledy tento týden, kdy si podle velvyslankyně soud vyžádal překlady všech dokumentů do arabštiny a angličtiny.

Server World Watch Monitor (WWM) oznámil, že soudní řízení bylo odročeno na 17. říjen. Další portál Christian Solidarity Worldwide uvedl, že Jašek je obviněn z šíření nepravdivých informací a stejně jako ostatní tři souzení Abdulmonem Abdumawla a reverendi Hassan Taour a Kuwa Shamal je obviněn v sedmi bodech, k nimž patří také činnost proti státu. Bude-li jim prokázána vina, hrozí jim podle WWM i trest smrti.

Je těžké říci, co mu hrozí. Teoreticky vysoký trest vězení asi možný je, ale vše záleží na soudu.velvyslankyně v Egyptě Veronika Kuchyňová Šmigolová

Velvyslankyně však hrozbu absolutního trestu nepotvrdila: „Důkazy, které proti němu mají, nepovažujeme za průkazné. Jsme přesvědčeni, že z hlediska českých zákonů se (Jašek) nedopustil ničeho nezákonného. I jeho súdánský právník říká, že jeho šance vidí dobře.”

”Je těžké říci, co mu hrozí. Teoreticky vysoký trest vězení asi možný je, ale vše záleží na soudu,” řekla Kuchyňová Šmigolová. Její úřad se však nedomnívá, že by už bylo vhodné případ medializovat, protože by to Jaškovi mohlo uškodit.

Organizace Release International na své stránce napsala, že čtveřice je obviněna z financování hnutí v Dárfúru a Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle této organizace pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Bezpečnostní složky podle tohoto zdroje našly u Jaška na chartúmském letišti stvrzenku o předání 5000 dolarů na léčebné výdaje pro popáleného studenta. Jašek byl okamžitě zadržen a ostatní pak o několik dní později.

Čech pomáhal křesťanům 

Jašek odjel do Súdánu pomáhat tamním křesťanům. Od prosince byl nezvěstný a v lednu se objevila informace, že byl zatčen. [celá zpráva]

Jeho loňská cesta nebyla první do rizikové oblasti. Organizace The Voice of the Martyrs (VOM), s níž spolupracoval, tento týden oznámila, že se snaží muže zachránit. Její mluvčí Todd Nettleton sdělil, že nikdo ze čtveřice není špion. ”Nejsou to agenti, nepodněcovali revoltu, nemají žádný politický program. Snaží se jen pomáhat. Pouze tyrani mohou považovat snahu o pomoc za zločin, ti čtyři by měli být okamžitě propuštěni,” prohlásil mluvčí.

VOM uvedla, že s ní Jašek opakovaně spolupracoval při pomoci křesťanům v Súdánu a Nigérii. Účastnil se také mise pomoci lidem napadeným islamistickými milicemi Boko Haram, které působí v Nigérii. Podle VOM má Jašek dvacetiletou praxi ve zdravotnictví, deset let působil v administrativě nemocnice.

S Jaškem jsou ve spojení zástupce velvyslanectví a švýcarský konzul, který zastupuje ČR v Súdánu.

Křesťané a trestní právo v Súdánu

ČR nemá se Súdánem uzavřenu dohodu o vydávání občanů. Podle velvyslankyně má tato země, obývaná hlavně muslimy, ”normální trestní zákon, podle něhož soudí, a jedním ze zdrojů tohoto zákona je islámské právo šaría”.

”Existuje tam křesťanská menšina, která je podle zákona postavena na roveň muslimské většině, takže on (Jašek) nemůže být potrestán jen za vyznání,” uvedla Kuchyňová Šmigolová.