Šestadvacetiletý Uematsu, který se sám vzdal policii, byl převezen do kanceláře prokurátora v Jokohamě. Vyšetřovatelům řekl, že „by bylo lepší, kdyby postižení zmizeli“. Podle BBC dodal, že kvůli zabitím necítí „žádnou lítost“. Když ho převáželi, smál se, napsal australský web news.com.au.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Ve středu také policie prohledala Uematsův dům.

Policisté prohledávají dům Satošiho Uematsa

Policisté prohledávají dům Satošiho Uematsa

FOTO: Isssei Kato, Reuters

Uematsu se na začátku roku pokusil doručit předsedovi parlamentu dopis, v němž nabízel, že by dokázal zabít 470 postižených, pokud mu to vláda povolí, což označil za revoluční čin. V listu volajícím po eutanazii duševně postižených psal, že pozabíjením mentálně nemocných by mohl „oživit světovou ekonomiku a možná zabránit třetí světové válce“. Popsal v něm přesně útok na dva ústavy pro mentálně postižené a současně žádal o to, aby byl zproštěn viny na základě šílenství. Požadoval také v přepočtu 125 miliónů a plastiku obličeje, aby mohl poté vést normální život.

Policisté po útoku na domov pro postižené odvádějí Satošiho Uemaca.

Policisté po útoku na domov pro postižené odvádějí Satošiho Uematsa.

FOTO: Yohei Kanasashi, ČTK/AP

Poté byl v únoru hospitalizován na psychiatrii. Po čtrnácti dnech ho ale propustili s tím, že nepředstavuje nebezpečí.

Uematsu vnikl do centra pro postižené v noci na středu a začal je postupně vraždit. Většinu z 19 lidí podřízl, rány byly hluboké 10 centimetrů, dalších 26 lidí zranil, některé vážně. Během 40 minut napadl skoro třetinu ze 150 pacientů. [celá zpráva]

Guvernér prefektury Kanagawa Judži Kuroiwa, kde se Samagihara nachází, uvedl, že tu byla varovná znamení, ale dodal, že je těžké říci, zda se dalo útoku předejít.