Hlavní obsah
 

Bývalý zaměstnanec ústavu pro zdravotně postižené ubodal 19 jeho chovanců

Devatenáct osob přišlo o život při útoku muže ozbrojeného nožem v zařízení pro osoby se zdravotním postižením jihozápadně od Tokia. Dalších 25 osob bylo zraněno, z toho 20 vážně. Uvedli to zástupci hasičského sboru města Sagamihara, kde se útok uskutečnil. Pachatelem je podle policie bývalý zaměstnanec zařízení, 26letý Satoši Uemacu.

 
Bývalý zaměstnanec ústavu pro zdravotně postižené ubodal 19 jeho chovanců

Mrtví jsou ve věku 18 až 70 let a je mezi nimi deset žen. Podle počtu obětí jde o nejhorší masovou vraždu v Japonsku za posledních několik desítek let, i když oficiálně nejsou potvrzena úmrtí všech 19 lidí – několik je jich v klinické smrti, řekl představitel prefektury Kanagawa, kde se město, ležící asi 40 km od Tokia, nachází.

Podle místních médií personál zařízení zavolal na policii ve 02:30 místního času a oznámil, že se v objektu pohybuje muž v černém tričku a černých kalhotách vyzbrojený nožem. Uemacu se do budovy dostal rozbitým oknem. V ústavu bylo v době činu asi 160 lidí s různými handicapy a osm členů personálu.

Japonští policisté před zařízením pro postižené

Foto: Isssei Kato, Reuters

Muž se policii později sám vzdal. Podle některých zdrojů přišel na policii a oznámil: „Udělal jsem to“.

Zatčeným je 26letý bývalý zaměstnanec zařízení. List Asahi Šimbun uvedl, že podezřelý říkal, že chce zbavit svět postižených. Uemacu byl v únoru hospitalizován poté, co se pokusil doručit předsedovi parlamentu dopis, v němž nabízel, že zabije stovky postižených, pokud mu to vláda povolí. V listu psal, že pozabíjením mentálně nemocných by mohl "oživit světovou ekonomiku a možná zabránit třetí světové válce".

"Mým cílem je svět, kde těžce postižení budou moci být podrobeni eutanazii se souhlasem svých opatrovníků, pokud nejsou schopni žít doma a aktivně se podílet na chodu společnosti," napsal Uemacu.

V nemocnici si ho ponechali čtrnáct dní. V březnu ho propustili, když lékaři došli k závěru, že se jeho stav zlepšil.

Japonští policisté u vstupu do areálu pro postižené Cukui Jamajuri-en

Foto: Eugene Hoshiko, ČTK/AP

Podobné útoky jsou v Japonsku vzácné. Podle počtu mrtvých bude zřejmě čin jedním z nejhorších v zemi za několik let, podle BBC dokonce od konce druhé světové války. V roce 2001 ubodal ve stejný den, jako byl nynější útok, bývalý vrátný ve škole osm dětí. Muž trpěl duševní poruchou, napsaly agentury AP a Reuters.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků