„Armáda posiluje prostředky protivzdušné obrany, aby stíhala severokorejskou raketu nebo její zbytky, které by mohly dopadnout na naši zemi nebo do našich vod,“ řekl mluvčí Mun Sang-kun. „Adekvátně k možným škodám podnikne Jižní Korea akce na základě svého práva na sebeobranu,“ dodal.

Jižní Korea uvedla do bojové pohotovosti své antirakety Patriot PAC-2. Mun dodal, že antiraketa by byla použita v rámci společného jihokorejsko-amerického obranného systému. To by umožnilo nasadit i modernější americké antirakety Patriot PAC-3.

Japonský voják u odpalovacího zařízení antirakety PAC-3

Japonský voják u odpalovacího zařízení antirakety PAC-3.

FOTO: Shizuo Kambayashi, ČTK/AP

Jihokorejské varování přišlo dva dny poté, co KLDR oznámila, že mezi 8. a 25. únorem vypustí družici, která bude pozorovat Zemi. Vypuštění družice se považuje za test balistické rakety dlouhého doletu, protože nosiče jsou obdobné. Testy raket nesmí KLDR podle rezoluce Rady bezpečnosti OSN provádět.

Japonsko kvůli severokorejskému plánu uvedlo do pohotovosti své antirakety Patriot PAC-3. Japonský ministr obrany generál Nakatani nařídil, aby byla severokorejská střela zničena, pokud vstoupí do japonského vzdušného prostoru.

Pchjongjang upozornil, že první stupeň rakety dopadne do Žlutého moře a druhý do Filipínského moře.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje uvedla, že by se vypuštění rakety nemělo nikdy prominout. Vyzvala ke zpřísnění sankcí vůči KLDR.