Na složení kabinetu se dohodla prezidentská rada, i když se pod seznam nových ministrů podepsalo jen sedm z devíti jejích členů. Jednání o usmíření libyjských skupin zprostředkovala OSN.

V čele vlády má stanout tripolský obchodník Fáiz Sarrádž, který se na sestavení vlády podílel v čele prezidentské rady. Vládu musí do deseti dnů schválit mezinárodně uznávaný parlament sídlící na východě země. Podle původní dohody by měl kabinet pracovat v Tripolisu.

Rozložení sil v Libyi na počátku letošního roku.

Rozložení sil v Libyi na počátku letošního roku.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Agentura AP uvedla, že Sarrádž se snažil do kabinetu přivést zástupce z obou znepřátelených táborů. Funkce ministra obrany by měla být svěřena jednomu z velitelů libyjské armády z jednotek na východě Mahdímu Barghazímu, který je zapojen do boje proti takzvanému Islámskému státu (IS). Ministerstvo vnitra má vést Árif Chúka, který působil jako ministr vnitra v tripolské vládě a který má vazby na islamisty. Ministrem informací by se měl stát Chálid Nadžm, který tutéž funkci vykonává ve vládě působící na východě Libye. Je zastáncem federálního uspořádání a prosazuje vytvoření autonomního regionu na východě země.

Rozvrácená země

Libye je hluboce rozvrácená od revoluce v roce 2011 a dvě vlády měla od léta 2014. Za každou z nich stály různé ozbrojené skupiny, z nichž některé se účastnily boje proti bývalému režimu. Mezinárodně uznávaný je jen kabinet a parlament sídlící na východě země.

Dohodu o ustavení vlády národní jednoty za zprostředkování OSN v prosinci v Maroku podepsali někteří poslanci, avšak ani jeden z parlamentů ji neratifikoval. Zmocněnec OSN pro Libyi Martin Kobler v úterý vyzval mezinárodně uznávaný parlament, aby se co nejrychleji sešel a vládu schválil.