„Jasně oslavovali,“ citovala televize bez podrobností zdroj z tajné služby. Rozhovor se týkal „sundání“ letadla a způsobu, jakým to bylo provedeno.

NBC uvedla, že tajné služby od sinajské skupiny, napojené na Islámský stát, krátce před pádem airbusu zachytily vzkaz, že se chystá „něco velkého“.

Už dříve média informovala o rozhovoru mezi islamisty a nejmenovanou vládou, z něhož vyplynulo, že na palubě letadla vybuchla bomba, pravděpodobně ukrytá v zavazadlovém prostoru. [celá zpráva]

Příbuzná oběti tragédie ruského airbusu při pohřbu v Petrohradě

Příbuzná oběti tragédie ruského airbusu při pohřbu v Petrohradě

FOTO: Stringer/russia, Reuters

Vyšetřovatelé přesto nepovažují teorii o bombě za jednoznačně prokazatelnou, protože chybějí forenzní a vědecké důkazy.

Trosky zříceného airbusu

Trosky zříceného airbusu

FOTO: Mohamed Abd El Ghany, Reuters

Cestující, nebo personál

Americký list The Times bez udání zdroje a podrobností uvedl, že k zachycení elektronické komunikace extremistů americké a britské tajné služby použily satelity. „Vyznění a obsah vzkazů přesvědčil analytiky, že bombu na palubu pronesl cestující, nebo pracovník letiště,“ napsal list.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

V troskách letadla minulý týden zahynulo všech 224 pasažérů a členů posádky. Stroj spadl 24 minut po startu z egyptského Šarm aš-Šajchu. Británie už ve středu zastavila všechny lety to tohoto letoviska a začala evakuovat své občany, kteří tam uvázli. V pátek se k ní přidalo i Rusko. [celá zpráva]