„Irák a Sýrie teď v podobě, na jakou jsme zvyklí, neexistují. Obnovit je může jen úspěšná pozemní operace proti IS uskutečněná silami, které jsou pro tento v podstatě náboženský konflikt cizí,“ uvádí.

„Když se Rusko rozhodlo oficiálně vojensky pomoci Asadovi, chtě nechtě na sebe vzalo odpovědnost i za politické řešení situace v regionu. Neochota účastnit se významnými silami pozemní operace a prostředky by měla Rusko přimět hledat politické řešení problému,“ napsal. Pomoc Asadovi může stabilizovat režim, ne ale ukončit válku. „Rusko nyní opouští pohodlnou pozici vnějšího kritika Západu a stává se otevřeným účastníkem bojových akcí,“ uzavřel expert.

Vojenská akce v Sýrii může být pro Moskvu nebezpečnější než konflikt na Ukrajině. V komentáři pro německý server Deutsche Welle (DW) to napsal ruský novinář Konstantin Eggert, podle něhož je hlavním motivem útoků pomoc Asadovovi. „Pro Vladimira Putina je to otázka principu. V jeho očích je syrský diktátor obětí západní politiky výměny nepohodlných režimů,“ míní.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Ruské nálety na provincii Damašek. Zdroj: Reuters

Významným je podle něj také vzkaz ruským spojencům, že zatímco Američané své chráněnce – jako třeba egyptského exprezidenta Husního Mubaraka – nechají padnout, Rusko se za ně postaví i vojensky.