„Afrika je v pohybu. Lidé se dostávají z chudoby, rostou příjmy a střední třída,“ řekl Obama a dodal, že Keňa prodělala neuvěřitelný rozvoj: „Když jsem byl v Nairobi před deseti lety, vypadalo jinak, než vypadá dnes.“

Obama uvedl, že Afrika se potřebuje stát dalším místem globálního růstu.

Své vystoupení využil k nepřímému apelu na keňskou vládu, když prohlásil, že vlády musejí pro podnikatele vytvořit kvalitní prostředí zajištěním zákonného systému a bojem proti korupci. Prohlásil také, že v Africe jsou ženy a některé komunity v podnikání v nevýhodě, protože nejsou do aktivit zahrnovány. Americký prezident prohlásil, že ženy považuje za ”hybnou sílu” podnikání.

Osobní návštěva

Přiznal také, že současná cesta je pro něj velmi osobní záležitost. Jako prezident je v zemi poprvé, v pátek se na slavnostní večeři sešel s nevlastní babičkou a sestrou. Jeho nevlastní sestra Auma ho objala hned na letišti a při večeři se setkal se Sarah, která pomáhala vychovávat jeho otce.

Americký prezident Barack Obama při sobotním summitu v Keni

Americký prezident Barack Obama při sobotním summitu v Keni

FOTO: Evan Vucci, ČTK/AP

Obama v sobotu také navštívil památník, který vznikl na místě bývalého amerického velvyslanectví v Nairobi jako připomínka atentátu z roku 1998. Zahynulo při něm přes 200 lidí, mezi nimiž bylo 12 Američanů a 34 místních zaměstnanců ambasády.

Potom se má sejít s prezidentem Uhuruem Kenyattaou. Podle keňských zdrojů mají jednat zejména o bezpečnostních otázkách. Keňa se potýká s teroristy ze somálské skupiny Aš-Šabáb, proti nimž pomáhá v rámci mise Africké unie Somálsku bojovat. V neděli Obama odcestuje do Etiopie, kde má vystoupit před zástupci Africké unie. I Etiopie je zapojena do boje s Aš-Šabábem.

Kenyatta byl obviněn Mezinárodním trestním soudem v Haagu kvůli povolebnímu násilí. Obvinění však bylo staženo. Dokud by byl obviněn, byla by Obamova návštěva v Keni těžko myslitelná.