Zmodernizovanou, šestinásobně rozšířenou starou letištní halu budou slavnostně otevírat příští středu. Kim podle státního deníku na místě udělil „podrobné“ instrukce, jak má „nádherný inaugurační ceremoniál“ probíhat.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vůdce přestavbu, kterou prý na místě v uplynulých dvou letech opakovaně osobně dozoroval, chválil. Uvedl, že je „velmi spokojen se vzhledem, který je v souladu s moderním estetickým pojetím a národním charakterem“.

Současně vyzval, aby se k letišti vzdálenému zhruba 24 kilometrů severozápadně od hlavního města postavila dálnice i vlaková rychlodráha. Také by se nemělo zapomínat na zvelebení okolí, připomněl podle agentury AFP Kim.

Letištní budovu si osobně prohlédl severokorejský vůdce Kim Čong-un s manželkou Ri Sol-ču.

Letištní budovu si osobně prohlédl severokorejský vůdce Kim Čong-un s manželkou Ri Sol-ču.

FOTO: Profimedia.cz

Kim také označil letiště „jako milník éry songun”. Tak se označuje období po nástupu jeho otce Kim Čong-ila, kdy byla oficiálně postavena armáda do role vůdčí síly a předvoje. Znamená to, že stále tuto premisu zastává a od otcovy politiky se nedistancuje.

Espreso pro chybějící zákazníky

Letištní hala je podle agentury Reuters vybavena podle světových standardů, takže v ní nechybí prodejny s vybranými oděvy, luxusní kosmetikou nebo hodinkami, restaurace a bary nabízející také západní artikl včetně tyčinek Mars nebo espresa.

Otázkou podle agentur zůstává, kolik lidí takovou nabídku využije, protože na pchjongjangské mezinárodní letiště míří jen několik málo přeshraničních letů. Drtivou většinu turistů tvoří Číňané. Turistů ze Západu je podle odhadů každoročně do 6000.