Skupina Al-Murabitun je napojena na teroristickou síť Al-Káida. Jeden z jejích představitelů ale ve čtvrtek oznámil, že se skupina přidružuje k Islámskému státu a jeho vůdci abú Bakrovi Bagdádímu. Muž tak učinil v nahrávce pro soukromou mauritánskou tiskovou agenturu, která často vysílá vzkazy radikálů.

Skupina není jednotná

"Jasně to porušuje zakládající prohlášení, které určilo metody a chování naší organizace," konstatoval Belmochtár. Dodal rovněž, že skupina Al-Murabitun bude dál podporovat Egypťana Ajmána Zavahrího, který je celosvětovým vůdcem Al-Káidy. Podle agentury AFP to vypadá, že je Belmochtárova skupina nejednotná a začíná se štěpit.

Jedna z vůdčích postav světového terorismu Belmochtár prošel výcvikem v Afghánistánu a poté stál v čele Organizace Al-Káidy v muslimském Maghribu. Hledán je především v souvislosti s přepadením zaměstnanců plynárny u Ajn Amanásu na jihovýchodě Alžírska z 16. ledna 2013. Islamističtí teroristé z Belmochtárovy skupiny tehdy požadovali ukončení intervence francouzské armády proti islamistům v Mali. Zajali přes 700 lidí, mezi nimi 130 cizinců. Armáda objekt osvobodila, ale útok nepřežilo 39 rukojmích a 29 útočníků.

Média od té doby už několikrát informovala o Belmochtárově smrti, zatím ji však nikdo nepotvrdil.

Věrnost Islámskému státu, který ovládá rozsáhlé území v IrákuSýrii, přísahala již kupříkladu islamistická skupina Boko Haram ze severní Nigérie a další místní džihádistické organizace.