V prohlášení, které citovala agentura AP, aktivista uvedl, že balóny přes hranici vypustil čtyřikrát, naposledy pak v sobotu. Balóny podle jeho slov nesly také balíčky dolarových bankovek a politické letáky kritizující vládu Kim Čong-una. I Min-bak dodal, že bude v posílání balónů s filmem pokračovat, přestože jemu samotnému se příliš nelíbil. Některé scény jsou podle něj „příliš vulgární“. Sever však podle něj „nenávidí film, protože ukazuje Kim Čong-una jako člověka, a ne boha“. Podle BBC chtěl, aby se Severokorejci mohli dozvědět pravdu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dá se předpokládat, že tento krok vyvolá nevoli severokorejského režimu. KLDR pokládá posílání letáků přes korejskou hranici za útok na svou vládu a dlouhodobě požaduje, aby Soul tyto akce zastavil. Naposledy reagovala Severní Korea na vypuštění balónů s letáky střelbou.

Film Interview KLDR vnímá jako urážku – v loňském roce hrozila odvetou, pokud bude uveden do kin.

Soul trvá na tom, že občanské skupiny, ve kterých jsou i přeběhlíci ze severu, mají demokratické právo posílat do KLDR letáky. V minulosti je ale opakovaně žádal, aby se vyvarovali otevřených provokací Severní Koreje.

Aktivisté původně chtěli vypustit balóny s filmem už v lednu, ale nakonec to odložili na období až po čínském Novém roce, který začal v polovině února. V lednu do Severní Koreje vzdušnou cestou poslali jen letáky.