„Jsme připraveni. Proto říkám, že pokud vzplane oheň na Korejském poloostrově, povede to k jaderné válce,“ řekl Sky News velvyslanec Hyun Hak Bong.

Pchjongjang podle něj použije atomové zbraně v případě jaderného útoku ze strany Spojených států.

Na otázku, jestli je KLDR schopná odpálit jaderné střely, odpověděl, že kdykoli.

„Pokud Spojené státy zaútočí, udeříme... Neříkáme prázdná slova. Myslíme to vážně. Spojené státy nemají monopol na útok jadernými zbraněmi,“ dodal.

Hyun Hak Bong na archivním snímku. V současné době je velvyslancem KLDR v Británii.

Hyun Hak Bong na archivním snímku. V současné době je velvyslancem KLDR v Británii.

FOTO: Profimedia.cz

KLDR má podle odhadů dost jaderného materiálu nezbytného k výrobě zbraní. Od roku 2006 už provedla tři pokusné výbuchy. Odborníci se ale rozcházejí v názoru, zda má v současné době technologii potřebnou k miniaturizaci jaderných náloží nutnou k jejich umístění do hlavic raket.

Soul pochybuje

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany v sobotu řekl, že Soul nevěří, že by Severokorejci v této technologii dostatečně pokročili, uvedla agentura AP.

Washingtonský Institut pro vědu a mezinárodní bezpečnost nedávno odhadl, že KLDR může mít deset až šestnáct jaderných zbraní. Při výrobě části z nich údajně využil plutonium, u dalších pak uran.

USS Fort Worth v jihokorejském přístavu Pusan. Snímek ze 14. března

USS Fort Worth v jihokorejském přístavu Pusan. Snímek ze 14. března

FOTO: Jung Yeon-Je, Reuters

Velvyslancova slova přišla v době zvýšeného napětí na Korejském poloostrově. V těchto dnech tam Američané spolu s jihokorejskou armádou provádějí pravidelné jarní manévry. USA mají navíc na jihu poloostrova přes 28 tisíc vojáků.

OSN v minulosti uvalila na KLDR sankce kvůli jejímu jadernému a raketovému programu.