Policejní velitel BBC řekl, že žena zemřela, když ji „stovky místních lidí a kolemjdoucích napadly kameny a holemi“. Bezvládné tělo pak lidé zapálili, uvedli svědci incidentu, který se stal nedaleko jedné z kábulských mešit.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Tělo ženy pak útočníci hodili do řeky. Policie zatkla čtyři podezřelé.

Takový případ, kdy dav někoho v Afghánistánu zabil kvůli údajnému znesvěcení koránu, je v Afghánistánu zřejmě první svého druhu, poznamenala BBC. Několik se jich ale v minulosti stalo v sousedním Pákistánu.

Mluvčí ministerstva vnitra Sedík Sedíkí uvedl, že úřady dosud nevědí, co přesně útok vyprovokovalo.

Rodiče zabité ženy podle afghánské agentury Tolo uvedli, že v posledních letech trpěla duševní nemocí, a že korán nespálila úmyslně.

Muslimští věřící jsou na podobné události velmi citliví. Například v roce 2012 vyvolala pětidenní nepokoje, protiamerické protesty a atentáty zpráva, že na americké základně Bagrám byl spálen korán. V celé zemi tehdy v této souvislosti zemřely tři desítky lidí.