Počet nakažených ebolou v západní Africe již podle WHO překročil 6500 osob.

Některé studie varují, že do listopadu by se počet infikovaných mohl vyšplhat na více než 20 000 osob. Jiné odhady jsou ale mnohem pesimističtější. [celá zpráva]

Epidemie zasáhla hlavně Libérii, Sierru Leone a Guineu, virus se ale rozšířil i do Senegalu a Nigérie.

Vážné hospodářské důsledky

130 miliónů dolarů, které na boj s ebolou schválil MMF, mají západoafrickým zemím pomoci řešit ekonomické dopady epidemie, píše agentura Reuters.

"Epidemie eboly v Guinei, Libérii a Sieře Leone již stála příliš mnoho životů," uvedla šéfka MMF Christine Lagardeová. "Tato humanitární krize by mohla mít rovněž rozsáhlé hospodářské důsledky," dodala.

Podle předběžných odhadů MMF by epidemie eboly mohla v letošním roce snížit hospodářský růst v Guinei o zhruba 1,5 procentního bodu a v Libérii a Sieře Leone nejméně o tři procentní body.

MMF upozornil, že tyto země budou kvůli epidemii eboly potřebovat "dodatečnou a rozsáhlou" podporu rovněž z dalších zdrojů. Epidemie podle něj vede k poklesu daňových příjmů a zvyšuje tlak na rozpočtové výdaje.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Zatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká.