Vicemaršál Hwang Pchjong-so obvinil Spojené státy, že na Korejském poloostrově zvyšují napětí. Hwang, který je šéfem politbyra Korejské lidové armády, rovněž prohlásil, že nedávná série jihokorejsko-amerických manévrů se zapojením americké letadlové lodi na nukleární pohon ještě více vystupňovala už tak dost napjatou situaci na poloostrově.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Vojenská přehlídka v Pchjongjangu u příležitosti 61. výročí příměří. Záběry z 27. července

„Pokud američtí imperialisté budou ohrožovat naši suverenitu a přežití..., vypálí naši vojáci rakety s jadernými hlavicemi na zdroje zla – Bílý dům a Pentagon,“ uvedl Hwang v proslovu, který přenášela státní televize.

Severokorejští veteráni a veteránky korejské války

Severokorejští veteráni a veteránky korejské války.

FOTO: Kyodo, Reuters

Není to ale zdaleka poprvé, co agresivní rétorika severokorejského komunistického režimu zahrnuje hrozby jadernými útoky proti Spojeným státům a jejich základnám v Pacifiku.

Severní Korea provedla již tři jaderné testy, podle odborníků ale zatím není schopna zmenšit nálož tak, aby mohla použít jadernou bombu jako hlavici pro své rakety. Většina expertů se podle AFP také domnívá, že Severní Koreji potrvá ještě dlouho, než se jí podaří zkonstruovat mezikontinentální balistickou raketu s požadovaným dostřelem.

Ohňostroj nad Pchjongjangem u příležitosti 61. výročí podepsání příměří mezi Severní a Jižní Koreou

Ohňostroj nad Pchjongjangem u příležitosti 61. výročí podepsání příměří mezi Severní a Jižní Koreou.

FOTO: KCNA, Reuters

Pchjongjang nicméně disponuje množstvím raket krátkého a středního doletu schopných zasáhnout Jižní Koreu a Japonsko.

V posledních týdnech Severní Korea uskutečnila řadu zkoušek těchto střel. Zatím poslední z nich, sobotní, se konala pod kontrolou vůdce Kim Čong-una a simulovala raketový útok na Jižní Koreu, kde je rozmístěno 28 500 amerických vojáků, napsala severokorejská média. [celá zpráva]

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v Lidovém divadle v Pchjongjangu u příležitosti oslav 61. výročí podepsání příměří mezi Severní a Jižní Koreou

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v Lidovém divadle v Pchjongjangu u příležitosti oslav 61. výročí podepsání příměří mezi Severní a Jižní Koreou.

FOTO: KCNA, Reuters

KLDR svými zbrojními testy opakovaně porušuje rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Nejnovější raketová zkouška se uskutečnila v předvečer 61. výročí uzavření příměří, kterým skončila Korejská válka z let 1950–1953. K podpisu řádné mírové smlouvy dosud nedošlo, obě země tak zůstávají technicky ve válečném stavu.