Sněžný drak v pátek jako první ze tří záchranných ledoborců dosáhl ledového pásu, který ruskou loď obemkl, a měl se s ní setkat v sobotu nad ránem SEČ. V pátek večer SEČ byl od Akademika Šokalského na dohled ve vzdálenosti zhruba 11 kilometrů, dál se už ale podle Australského úřadu pro námořní bezpečnost (AMSA) nedostal.

"Čínská loď se bohužel setkala se silným ledem, který není schopna prolomit," řekla agentuře AFP Andrea Haywardová-Maherová z AMSA; dodala, že v oblasti se navíc strhla sněhová bouře. "Tato záchranná operace bohužel selhala," konstatovala.

Pomoci ruskému plavidlu se proto nyní pokouší další ledoborec, tentokrát australské plavidlo Aurora Australis. Sněžný drak nicméně zůstane v oblasti v pohotovosti a případně se zapojí do záchranné operace později. Čínské plavidlo má totiž na své palubě vrtulník, který může posloužit k evakuaci cestujících ruské lodi, jestliže se Auroře Australis nepodaří prolomit ledy a dostat se k ní, uvedla mluvčí Australského úřadu pro národní bezpečnost Lisa Martinová.

Dorazí v neděli večer. Snad

"Očekáváme, že Aurora Australis by měla dorazit na místo v neděli večer. Jde to opravdu pomalu," dodala.

Australský profesor Chris Turney, který je vedoucím výzkumné expedice, zveřejnil na komunitní síti Twitter vzkaz: "Stále jsme tady. Všichni jsme v pořádku." Ruská ambasáda v Austrálii, která je v nepřetržitém kontaktu s kapitánem lodi, uvedla, že všichni na palubě se těší dobrému zdraví a "neexistuje žádné ohrožení jejich životů či bezpečnosti".

Kolem ruské lodi, která se vydala na výzkumnou expedici do Antarktidy, v úterý vichřice natlačila ledové kry. Potopení lodi nehrozí a také zásoby potravin jsou zatím pro všechny postižené dostatečné. Ruská loď se nachází asi 2800 kilometrů jižně od města Hobart v australském státě Tasmánie a ledový příkrov kolem ní je mimořádně silný, podle médií až čtyři metry.