ČTK uvedla, že český generál ani žádný z českých vojáků na základně nebyl zraněn.

„Můžeme potvrdit, že se sebevražedný útočník dnes pokusil napadnout konvoj Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF),” řekla mluvčí ISAF Latondra Kinleyová. „Útočník byl zabit, ztráty ani zranění na straně ISAF nejsou,” dodala.

Afghánští policisté na místě sebevražedného atentátu u kábulského letiště.

Afghánští policisté na místě sebevražedného atentátu u kábulského letiště.

FOTO: Omar Sobhani, Reuters

Atentátník v automobilu zaútočil u severní brány spojenecké základny na letišti v Kábulu, když do brány vjížděla německá kolona. Útočník zemřel na místě. Zničeno bylo koaliční vozidlo a poničen byl i vstup do základny. Síla výbuchu poškodila ochrannou bariéru.

Náčelník generálního štábu ČR Petr Pavel (uprostřed) s českými vojáky na afghánské základně v provincii Wardak. Snímek z roku 2012

Náčelník generálního štábu ČR Petr Pavel (uprostřed) s českými vojáky na afghánské základně v provincii Wardak. Snímek z roku 2012

FOTO: Oldřich Danda, Právo

Útok, k němuž se přihlásilo hnutí Tálibán, se odehrál v době, kdy je v severním Afghánistánu na návštěvě německý ministr obrany Thomas de Maiziére.

Afghánští policisté zkoumají trosky vozidla zničeného při atentátu u kábulského letiště.

Afghánští policisté zkoumají trosky vozidla zničeného při atentátu u kábulského letiště.

FOTO: Rahmat Gul, ČTK/AP

K útoku se přihlásil Tálibán v textové zprávě, kterou zaslal jeho mluvčí Zabiulláh Mudžáhid. Podle něj výbuch nálože odpálené sebevrahem v automobilu zničil dvě německá vozidla a „zabil nebo zranil deset vojáků”.