Netanjahu podle deníku Haarec a izraelského rozhlasu nejdříve ohlásil, že se ceremonie zúčastní. Návštěvu ale na poslední chvíli zrušil kvůli nákladům. Cesta do JAR a zajištění bezpečnosti by prý vyšly minimálně na sedm miliónů šekelů (38,6 miliónu Kč).

Netanjahu se nedávno stal terčem kritiky médií, která zjistila, že z kapes daňových poplatníků šlo v minulém roce v přepočtu 19,2 miliónu korun na financování údržby tří jeho rezidencí.

Izraelští politici vzdali Mandelovi hold po jeho čtvrtečním skonu. Někteří komentátoři ale podle AFP připomínají, že Izrael s jihoafrickým režimem apartheidu udržoval velmi těsné vztahy, a to do té míry, že Spojené státy kvůli nim Izraeli za vlády premiéra Jicchaka Šamira pohrozily zpochybněním své štědré vojenské pomoci.

Video

Premiér Rusnok o cestě na pohřeb Nelsona Mandely

Skandál v ČR

Českou republiku bude na úterním pietním aktu zastupovat ministr zahraničí Jan Kohout. [celá zpráva]

Česká účast o víkendu vyvolala pozornost v celém světě, když ČT zachytila a odvysílala soukromý rozhovor premiéra Jiřího Rusnoka s ministrem obrany Vlastimilem Pickem, který vedli ve Sněmovně o pauze. Předseda vlády v demisi v soukromém rozhovoru plném vulgarismů řekl, že se mu na pohřeb nechce jet. [celá zpráva]

Rusnok se později za svá slova omluvil. [celá zpráva]