V pondělí pákistánský soud rozhodl, že může být propuštěn na kauci i v posledním případu, který je proti němu veden, v kauze zásahu proti muslimským radikálům, kteří v roce 2007 obsadili Červenou mešitu v Islámábádu. Ve čtvrtek přijeli verdikt sdělit Mušarafovi.

Otázka ale je, zda Mušaraf své nové svobody využije, protože mu opakovaně hrozili, že ho zabijí, uvedla BBC.

Parvíz Mušaraf

Parvíz Mušaraf

FOTO: Mian Khursheed, Reuters

Mušaraf byl v domácím vězení sedm měsíců. Mušaraf je obviněn z podílu na vraždě někdejší premiérky Bénazír Bhuttové v roce 2007 a také z podílu na smrti radikálního duchovního Abdula Rašída Gházího, který zemřel téhož roku během obléhání Červené mešity v centru metropole Islámábádu armádou.

Kromě toho je bývalý vojenský vládce Pákistánu stíhán kvůli smrti vůdce povstaleckých separatistů v Balúčistánu Akbara Bugtího při vojenské operaci v srpnu 2006. Rovněž je podezřelý z porušení ústavy a vlastizrady kvůli tomu, že v roce 2007 odvolal vysoce postavené soudce a vyhlásil výjimečný stav. Exprezident veškerá obvinění odmítá jako politicky motivovaná. Zatím ale nebyl obviněn z vlastizrady, jak se avizovalo.

Podle svého advokáta se Mušaraf nebude vyhýbat stíhání v žádné kauze.

Mušaraf, který Pákistánu vládl v letech 1999 až 2008, se do vlasti vrátil letos koncem března po téměř pěti letech z exilu, aby kandidoval ve volbách. Volební komise mu ale kandidovat neumožnila a byl zatčen.