První přelet Boeingu B-52 startujícího ze základny Guam se konal 8. března. Bombardéry nesly střely s plochou dráhou letu s doletem 3000 km. Mluvčí jihokorejského Ministerstva obrany Kim Min-seok ale podle agentury Bloomberg uvedl, že jeho země „je přesvědčena, že nesly jaderné hlavice“.

Oba stroje B-52H Stratofortress na letišti Mošnov

Stroje B-52H Stratofortress na letišti v Ostravě-Mošnově, archivní foto

FOTO: Pavel Karban, Právo

V úterý se uskutečnil další let, který je součástí vojenského cvičení Foal Eagle Spojených států a Korejské republiky.

Mluvčí Pentagonu George Little podle BBC řekl: „Snažíme se připoutat pozornost ke skutečnosti, že máme rozsáhlé odstrašovací kapacity. Jsme přesvědčeni, že je důležité je ukázat vzhledem k současným projevům Severní Koreje.“

„Když Severní Korea vyhrožuje, že zaútočí na Jižní Koreu jadernými zbraněmi, cvičení za účasti B-52 má smysl. Ukazuje, odhodlání USA poskytnout Korejskému poloostrovu jaderný deštník,“ řekl mluvčí jihokorejského Ministerstva obrany Kim Min-seok.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: KLDR vydala video zobrazující zkázu Bílého domu a Kapitolu

Zda střely nesly jaderné hlavice, jasné není, ale bombardéry B-52 tuto možnost mají a USA už v minulosti běžně nechávaly létat B-52 s jadernými zbraněmi na palubě. Během studené války byly ve vzduchu nonstop.

Bez nákladu váží B-52 přes 83 tun

Bez nákladu váží B-52 přes 83 tun

FOTO: Pavel Karban, Právo

USA už minulý týden uvedly, že posílí svou protiraketovou obranu kvůli rostoucím hrozbám ze Severní Koreje. [celá zpráva]

Eskalace napětí na poloostrově

Krize na Korejském poloostrově se vyhrotila poté, co KLDR provedla 12. února třetí jaderný pokus. Když to mezinárodní společenství odsoudilo, Rada bezpečnosti OSN sáhla k přitvrzení sankcí a USA spolu s Jižní Koreou zahájily pravidelné vojenské cvičení. Pchjongjang pak vypověděl několik smluv o neútočení včetně Dohody o příměří z roku 1953, která ukončila boje v Korejské válce.

B-52H Stratofortress v Ostravě

B-52H Stratofortress v Ostravě-Mošnově, archivní foto

FOTO: Pavel Karban, Právo

KLDR také přerušila horkou telefonní linku mezi oběma zeměmi. [celá zpráva]

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Mladí Severokorejci se hlásí do služby

Pohrozila i preventivním jaderným útokem na americké velitelství.[celá zpráva]

Bombardéry v severokorejském videu 

Bombardéry B-52 se objevují i v severokorejském propagačním videu o zničení Kapitolu ve Washingtonu. První část nahrávky obsahuje záběry na americké stíhačky, bombardéry typu B-52 a také letadlové lodě. Podle agentury AFP tak ukazuje Spojené státy jako zastrašující jadernou velmoc, která má v úmyslu podrobit si Pchjongjang.

"Vteřinu za vteřinou doutná zápalná šňůra jaderné války," varuje na pozadí ženský hlas. Následuje přehlídka severokorejských vojáků a zbraní včetně dělostřelectva a mohutných raket. Poté se v hledáčku odstřelovače objeví Bílý dům a explodující kupole Kapitolu. "Dostřel našich strategických raket nezná hranic," konstatuje hlas komentátorky.

Strategické bombardéry B-52 odstrašovaly už SSSR 

Strategické bombardéry B-52 byly ve studené válce jednou z klíčových součástí odstrašujících sil, i když jejich reálné využití v případné válce mezi supervelmocemi bylo vzhledem k rozvoji nadzvukových stíhaček, protiletadlových raket a balistických střel sporné.

Už jejich vrtuloví předchůdci Boeingy B-29 Superfortress utržily za Korejské války značné ztráty od čínských MiGů-15 a piloti se museli uchýlit k operacím v noci.

B-52 jsou nechvalně známé především z konfliktu ve Vietnamu, kde se podílely na kobercovém bombardování severovietnamských měst i džungle, kde se skrývali partyzáni.

Pilotní kabina B-52

Pilotní kabina B-52

FOTO: Pavel Karban, Právo

Uplatnění ale našly i v Afghánistánu, protože mají velkou nosnost a mohou shodit na cíl víc bomb než jiné stroje. V asymetrických konfliktech zase vzhledem k jejich vysokému dostupu nehrozí, že by byly sestřeleny. Dají se využít jako nosiče raket a střel s plochou dráhou letu.