Hlavní obsah

Severní Korea ve čtvrtek pohrozila "preventivním jaderným útokem" proti Spojeným státům. Uvedly to jihokorejská agentura Jonhap a americká AP. Severokorejský režim reaguje na snahy o zpřísnění sankcí ze strany Rady bezpečnosti OSN a probíhající jihokorejsko-americké vojenské cvičení.

Severní Korea hrozí USA jaderným útokem

Nejmenovaný mluvčí ministerstva zahraničí KLDR podle agentury AP prohlásil, že KLDR využije svého práva na „preventivní jaderný útok na sídla agresorů“, protože USA tlačí na zahájení nukleární války proti Severní Koreji.

Severokorejský režim v minulosti opakovaně hrozil úderem v sebeobraně.  Odborníci možnost zásahu území USA z KLDR zpochybňují.

Napětí na poloostrově nově roste od nedávného třetího jaderného testu Severní Koreje. Americká vláda v jeho důsledku navrhla Radě bezpečnosti zatím nejtvrdší sankce. Severokorejské špičky mají přijít i o možnost nakupovat jachty a významně mají být omezeny jejich finanční transakce.

Severní Korea tento týden už pohrozila vypovězením příměří s Jihem z roku 1953. Po oznámení Soulu, že případný útok odrazí, a v atmosféře pokračujících manévrů armády Jižní Koreje a USA uzavřel Pchjongjang pohraniční oblasti a podle jihokorejských zdrojů ve čtvrtek zahájil vlastní vojenské cvičení.

Obě Koreje jsou stále de iure ve válce, protože po příměří z roku 1953 nedošlo k uzavření dohody o míru.

Vývoj raketového a jaderného programu KLDR
2002 - Severní Korea upustila od předchozí dohody poté, co ji USA obviňují z tajného obohacování uranu.
Říjen 2006 - KLDR poprvé otestovala jadernou zbraň.
Únor 2007 - Pchjongjang slíbil ukončit atomové aktivity výměnou za hospodářskou pomoc.
Červenec 2007 - Režim uzavírá reaktor v Jongbjonu a dovoluje k němu přístup expertům z Mezinárodní agentury pro atomovou energii.
Prosinec 2007 - Severní Koreji skončil termín pro předání dokumentů s detaily o jejím jaderném programu.
Červen 2008 - KLDR předává přes Čínu Američanům podrobnosti o programu. Washington to opatrně vítá.
Duben 2009 - Země otestovala raketu dlouhého doletu Taepodong-2. Tvrdila, že nesla do vesmíru satelit, třetí stupeň se ale na oběžnou dráhu nedostal. Následně byli ze země vyhnáni pozorovatelé.
Květen 2009 - Severní Korea provedla druhou zkoušku jaderné bomby. Následovalo přijetí rezoluce 1874 Radou bezpečnosti OSN a zavedení nových sankcí. KLDR na to oznámila, že obnoví program obohacování uranu.
Leden 2012 - Režim nového vůdce Kim Čong-una vypustil tři rakety krátkého doletu.
Leden 2012 - Severokorejská vláda pozastavila jaderný i raketový program výměnou za potravinovou pomoc z USA.
Březen 2012 - Režim obrací a oznamuje plán vypuštění rakety, která vynese na oběžnou dráhu výzkumný satelit.
Duben 2012 - Vypuštěná raketa dlouhého doletu se na oběžnou dráhu nedostala.
Prosinec 2012 - KLDR pokus zopakovala.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků