V pondělí 3. září trojice policistů v hlavním městě Tunisu přistoupila k ženě a jejímu snoubenci, kteří spolu byli v autě, sdělil obhájce ženy Amnesty International. Jeden odvedl snoubence k bankomatu, aby vybral peníze a zaplatil mu. Zbylí dva mezitím ženu v autě znásilnili.

Žena podala stížnost na oba policisty, kteří byli obviněni ze znásilnění a vydírání. Policisté ale v následném vyšetřování řekli, že ženu a jejího snoubence nalezli v autě v nemravné pozici. Kvůli tomu je teď dvojice stíhána.

Demonstranti před tuniským soudem

Demonstranti před tuniským soudem

FOTO: Zoubeir Souissi , Reuters

„Případ otřásl veřejným míněním, protože nevinná žena byla znásilněna policisty," řekl Salahaddín Džorší z tuniské Ligy lidských práv a dodal: „Když ale oznámili výsledek vyšetřování, byli jsme šokováni ještě více, protože se to pokusili posunout na jinou úroveň.“

Nemravná pozice nebyla nijak popsána, ale spojení použilo ministerstvo vnitra, když obvinilo pár ze „záměrně nemravného chování“, za které může dostat trest šesti měsíců ve vězení. Oba v úterý na druhém stání soudu obvinění odmítli.

Právníci doprovázejí znásilněnou ženu se zakrytou hlavou cestou od soudu

Právníci doprovázejí znásilněnou ženu se zakrytou hlavou cestou od soudu

FOTO: Zoubeir Souissi , Reuters

Hassiba Hadž Dahruí z Amnesty International uvedla: „Je to zákeřný pokus diskreditovat oběť a ochrana těch, kteří jsou obviněni z jejího znásilnění.“ Dodala ještě, že skutečnost, že policie obvinila oběť znásilnění, místo aby ji chránila, svědčí o „hlubokých nedostatcích v tuniských zákonech a soudním systému.“

Upozornila, že případ může mít vážné následky, protože to odradí další oběti sexuálního zneužívání od toho, aby vše oznámily, neboť budou mít strach, že je spíše obviní, než aby je brali jako oběti.

Tunisanky demonstrují před soudem.

Tunisanky demonstrují před soudem.

FOTO: Zoubeir Souissi , Reuters

Upozornila, že někteří lidé už mají pocit, že se žena na zločinech nějak podílela, ale jiní jasně cítí, že „byla napadena, protože je žena“.