Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch vyzvala k vyšetření smrti Kaddáfího i popravy 53 jeho stoupenců. Těla byla nalezena v hotelu poblíž Syrty.

Podle HRW by jejich popravy bez soudu mohly být kvalifikovány jako válečné zločiny. Expert Bruce Riedel ale tvrdí, že se akty msty daly čekat.

Těla nalezená v Syrtě

Těla nalezená v Syrtě

FOTO: Youssef Boudlal, Reuters

„Konce velmi brutálních diktatur jsou obvykle velmi hnusné. Přirozeně by bylo lepší, kdyby mohl být Kaddáfí postaven před soud a pohnán k zodpovědnosti za všechny své zločiny. Ale myslím si, že bylo nerealistické předpokládat, že se něco takového stane,“ řekl Bruce Riedel ze Sabanova centra pro blízkovýchodní politiku. „Revoluce není čajový dýchánek,“ dodal.

Podle něj v chaosu, který provázel dopadení plukovníka, není překvapivé, že pravděpodobně člověk, jehož rodina trpěla za Kaddáfího režimu, se jej mohl rozhodnout zabít.

Neberte spravedlnost do vlastních rukou, vzkazuje HRW

CNN při té příležitosti připomíná konec rumunského komunistického vůdce Nicolae Ceauşeska i umučení prosovětského afghánského vůdce Nadžíbulláha.

„Pokud selže Národní přechodná rada při rychlém a nestranném vyšetření těchto smrtí vedle dalších možných zločinů spáchaných zase Kaddáfího silami, mohlo by to vyslat nebezpečný vzkaz, že si Libyjci berou spravedlnost do svých rukou,“ uvedla HRW ve svém prohlášení.

Národní přechodná rada uvedla, že klade důraz na dodržování lidských práv. „Netolerujeme a vyvracíme, že by nějaký vězeň byl zraněn nebo byl zabit. Nechtěli jsme ukončit život tohoto tyrana dříve, než by byl postaven před soud a odpověděl na otázky, která celé roky trápily Libyjce a nedaly jim spát.“