Premiérka je ikonou pro milióny nedotknutelných, čili zástupců nejnižší a nejopovrhovanější kasty v Indii. Američtí diplomaté ji však vylíčili jako ženu posedlou mocí a bohatstvím. Kabelogramy z října 2008 uvádějí: „Když potřebovala nové sandály, její soukromé letadlo letělo prázdné do Bombaje, aby vyzvedlo značku, kterou upřednostňuje“. Z Lákhnau, hlavního města Uttar Pradéše, do Bombaje je to zhruba 900 kilometrů.

Zprávy dodávají, že premiérka svírá moc pevně ve svých rukou a žádné rozhodnutí se neobejde bez jejího souhlasu. Zároveň se velmi obává o svoji bezpečnost, domnívá se, že bude zabita. Údajně kvůli tomu zaměstnává i lidi, kteří předem ochutnávají vše, co se chystá pozřít.

Mayawati v minulosti vyvolala vášně nákladným vztyčováním vlastních soch v různých městech, ale i v krajině. Obviněním z pěstování kultu osobnosti se brání nařčením, že se kritici proti ní spikli. Námitky, že sochy politických vůdců vznikají obvykle až posmrtně, odmítá s argumentem, že je to přežitek. Na ochranu soch dokonce žádala vyčlenění zvláštních policejních sil.