„Mám důkaz, že rozkaz ohledně Lockerbie udělil Kaddáfí,“ řekl korespondentovi deníku Mustafa Abdel Džálil, aniž by uvedl, o jaké důkazy se jedná. Kaddáfí podle něj osobně instruoval Abdala Basata Muhammada Midžrahího, který byl za útok a zabití 259 cestujících a 11 dalších lidí na zemi, ve Skotsku odsouzen na doživotí.

„Aby to uchoval v tajnosti, (Kaddáfí) dělal všechno, co bylo v jeho silách, aby dostal Midžrahího ze Skotska zpět,“ řekl Džalíl s odkazem na předloňské vydání odsouzeného Libyjce do zpět do vlasti na základě lékařského posudku, že Midžrahí má rakovinu v konečném stadiu a  zbývá mu maximálně pár měsíců života, což se nepotvrdilo.

Abdal Midžrahí nastupuje v Glasgowě do letadla, které ho dopravilo ve čtvrtek do vlasti.

Abdal Midžrahí nastupuje v srpnu 2009 v Glasgowě do letadla, které ho dopravilo do vlasti.

FOTO: Danny Lawson, Reuters

Mluvčí švédského listu Alexandra Forslundová pro agenturu AP uvedla, že exministr spravedlnosti byl reportérem zpovídán v jednom velkém městě v Libyi. Z bezpečnostních důvodů místo neupřesnila. Džalíl oznámil svůj odchod z vlády v pondělí na protest proti násilnému potlačování protestů poté, co Kaddáfí nasadil proti demonstrantům žoldnéře a bojová letadla.

Ve středu libyjská média uvedla, že Kaddáfího opustil i ministr vnitra Abdul Fatáh Junís Abidi. Vůdce již nemá pod kontrolou východ země a jeho režim je na pokraji pádu.