Podle agentury AP Mubarak ujišťoval, že prosadí sociální, ekonomické a politické reformy. Protivládní demonstrace, které ochromily celou zem, pak označil za součást spiknutí k destabilizaci Egypta a zničení legitimity jeho režimu. Jednání o nové vládě by podle AFP mělo začít už od soboty.

Proti protestujícím v ulicích Egypta byla v pátek odpoledne vyslána vedle policie i armáda, v ulicích jsou tanky. Páteční nepokoje v metropoli si vyžádaly nejméně pět mrtvých a 870 zraněných.

Mubarak původně v pátek zareagoval na sílící protivládní demonstrace vyhlášením zákazu nočního vycházení ve velkých egyptských městech. V Egyptě je ochromena internetová síť.

Nejsou informace, že by násilnosti mířily proti cizincům. Bylo však zraněno několik zahraničních novinářů. Demonstranti požadující Mubarakovo odstoupení zapálili sídlo vládní Národní demokratické strany (NDP)

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Kamera zachytila smrt mladého protestujícího v Egyptě

Na internetu se objevily dramatické záběry pořízené mobilním telefonem, na kterých je zastřelen jeden mladý Egypťan, který protestoval proti prezidentovi Husní Mubarakovi. Byl zasažen kulkou ze zbraně člena bezpečnostních složek.

Jeho kolegové mladého muže z místa odnesli, nedokázali mu však již nijak pomoci.

Po pátečních modlitbách se k protestům připojil i populární reformátor a bývalý šéf atomové agentury OSN Mohammad Baradej. Podle posledních zpráv z bezpečnostních zdrojů je však držen v domácím vězení.

Video

BEZ KOMENTÁŘE : Protesty v Egyptě

Úřady odstavily internet i telefonní sítě a zatkly nejméně osm představitelů opozice, uvedly světové agentury.

Zejména do ulic Káhiry vyšly znovu tisíce lidí. S policií se střetla i skupina kolem Baradeje, který do země přiletěl ve čtvrtek z Vídně, v níž žije. Policie proti příznivcům, kteří muže, jenž je favoritem opozice na prezidenta, chránili, použila pendreky a stejně jako v předchozích dnech nasadila i vodní dělo.

Protesty v Egyptě pokračují navzdory vládnímu zákazu demonstrací. Prezident Husní Mubarak čelí nejrozsáhlejším protestům za dobu své vlády. Organizátoři tvrdí, že demonstrace jsou „začátkem konce“ muže, který Egyptu vládne nesmlouvavě vůči opozici od roku 1981.

Demonstrant s hasicím přístrojem v Suezu

Demonstrant s hasicím přístrojem v Suezu

FOTO: Mohamed Abd El-Ghany, Reuters

Opozice poukazuje na mučení politických oponentů, chudobu, korupci a vysokou nezaměstnanost. Odkazuje se na probíhající „Jasmínovou revoluci“ v Tunisku, která vedla ke svržení vlády.

Přes tisíc lidí skončilo ve vazbě.