„Vrtulníky NATO vstoupily do našeho vzdušného prostoru a zaútočily na post milice. Zabily tři vojáky a zranily tři další,“ uvedly pákistánské úřady s tím, že akce byla nevyprovokovaná. Stroje se dostaly do hloubky pěti kilometrů nad pákistánské území.

Útok vrtulníky NATO potvrdilo a dodalo, že akci prošetřuje. Podle něj jde o navigační omyl. Velení bylo přesvědčeno, že útok je podnikán na afghánském území. Tvrdí, že do pákistánského vzdušného prostoru nevstoupilo. Myslelo si, že útočí na pozice vzbouřenců v provincii Paktíja nedaleko základny koaličních sil v okresu Dand Patan. Terčem měla být skupina rebelů, kteří se snažili pálit minometem na základnu mezinárodních sil.

NATO proto chce s pákistánskými úřady prošetřit, zda jde o tutéž akci.

O víkendu vrtulníky NATO pronikly dvakrát na pákistánské území při pronásledování skupiny radikálů, kteří útočili v afghánské provincii Chóst. Zabily nejméně padesát radikálů, uvedlo NATO. I tento útok Pákistán odsoudil, i když údajně existuje dohoda umožňující koaličním silám pronásledovat útočící radikály i na kmenová území Pákistánu. Islámábád to ale po útoku důrazně popřel. [celá zpráva]

Podle pákistánských zdrojů při třetím incidentu v pondělí zahynulo také pět civilistů.

Odveta Pákistánu

Nyní Pákistán zablokoval hraniční přechod v Torchamu v Chajbarském průsmyku, kudy projíždějí dlouhé kolony nákladních automobilů s dodávkami zásob i munice pro koaliční vojáky bojující v Afghánistánu. To pro NATO představuje problém, protože se dosud nepodařilo najít jinou cestu, kudy dopravit zásoby, i když už dříve nabídlo pomoc Rusko.

Pákistán útoky amerických bezpilotních letadel na kmenová území tiše toleruje. Jejich cílem jsou radikálové. I tyto akce Islámábád odsuzuje, ale končí u slov, protože centrální vláda s radikály rovněž zápolí. [celá zpráva]

V tomto případě jde však už o čtvrtý útok pilotovaného stroje, navíc jsou oběťmi vojáci.