Právník Masúd Šafíaí řekl agentuře AP, že švédští diplomaté, kteří vyjednávají s Íránci v zastoupení Spojených států, požádali o zrušení kauce nebo o její snížení. Příbuzní prý mají problém dát dohromady sumu, která v americké měně činí půl milionu dolarů.

Šafíaí se v neděli se Shourdovou sešel ve věznici a řekl, že by Američanka mohla být na svobodě do dvou či tří dní. [celá zpráva]

Loni v červenci ji Íránci spolu s dalšími dvěma Američany zadrželi na irácko-íránské hranici za údajný vstup na území Íránu. Trojice tvrdí, že byla na výletě v iráckém Kurdistánu a že pokud hranici přešla, pak nevědomky, jelikož je špatně značená.

 

Shourdová se ve vazbě údajně zasnoubila

Íránci ale připravují obžalobu, která má obsahovat také bod o špionáži. Shourdová se ve vězení s jedním z krajanů zasnoubila, ale je údajně nemocná. Podle matky má předrakovinný nález a Íránci ji neléčí.

Ti původně oznámili, že dvaatřicetiletou ženu pustí z humanitárních důvodů u příležitosti ukončení postního měsíce ramadánu, který skončil v pátek. O propuštění ženy se prý zasazoval i prezident Mahmúd Ahmadínežád. Teheránská prokuratura to ale označila za vměšování do soudních záležitostí a později byl vznesen požadavek na kauci.