Spojené státy by měly přestat pochybovat o závazku ostatních členů NATO ve válce v Afghánistánu, řekl v pondělí generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO). Rasmussen tak odmítl americkou kritiku ostatních členů NATO. Před podobnými výroky varoval: "Snižování příspěvku Evropy a Kanady, jak se tady v USA občas děje, se může stát proroctvím, které se vyplní," upozornil šéf NATO, že podobná vyjádření mohou snižovat odhodlání spojenců.

"Nebudu akceptovat argumenty, že Evropané a Kanaďané neplatí cenu za úspěch v Afghánistánu. Platí," zdůraznil Rasmussen.

Rasmussen dodal, že uspět lze v Afghánistánu jen v případě, když se akce zúčastní všichni členové aliance.

Rasmussenův projev přišel po varování vrchního velitele amerických a spojeneckých sil v Afghánistánu Stanleyho McChrystala. Ten vyslovil obavu, že bez dalších posil může skončit konflikt v Afghánistánu neúspěchem. McChrystal by uvítal navýšení sil o 30 000 až 40 000 mužů. [celá zpráva]

 K otázce, zda je vojenská posila odpovědí na současné nesnáze spojenců, se Rasmussen nevyjádřil. Podle agentury AP prohlásil, že je nutné klást daleko větší důraz na přípravu afghánských armádních a civilních sil, aby byly samy schopné zabezpečit a budovat svůj stát.  

Ve svém prvním oficiálním projevu ve Spojených státech Rasmussen připomenul, že evropské státy by do oblasti raději posílaly více instruktorů než bojových jednotek.

V současné době je v Afghánistánu rozmístěno asi 100 000 zahraničních vojáků z více než 40 zemí světa. Více než 60 000 z nich jsou Američané. V rámci mezinárodní mírové mise ISAF je v Afghánistánu letos nasazeno 480 českých vojáků.