Podle CNN záchranáři nenašli u trosek žádného přeživšího pasažéra. Stanice rovněž upozornila na to, že trosky stroje a ostatky cestujících mohou být rozesety po výrazně rozsáhlejší oblasti, než je místo posledního nálezu.

Mluvčí brazilského letectva Jorge Amaral uvedl pro agenturu AP, že pátrací letadla objevila v úterý ráno čalounění ze sedaček a další trosky plovoucí na hladině moře v oblasti, nad níž měl stroj podle plánu letět.

"V oblasti viděli oranžovou záchrannou vestu, sedačku, malé bílé kusy něčeho, leteckou turbínu stejně jako olej a letecký petrolej," uvedl Amaral podle BBC.

Trosky piloti nalezli na dvou různých od sebe nepříliš vzdálených místech v oblasti, nad níž stroj vyslal poslední nouzový signál, to jest asi tisíc kilometrů od pevniny. "Místo, kde byly nalezeny tyto objekty, je přímo tím, odkud stroj vyslal poslední signál," řekl plukovník Amaral na následné tiskové konferenci. Současně naznačil, že je možné, že stroj měl poruchu a pokoušel se obrátit a letět na ostrov Fernando de Noronha. "Je to ale jen hypotéza," dodal.

Naposled o sobě stroj dal vědět v 4:14 SELČ, kdy, jak výkonný ředitel Air France Pierre-Henry Gourgeon "vysílal čtyři minuty automaticky zprávu, že "některé systémy stroje nefungují".  "Několik okamžiků poté zřejmě stroj narazil na hladinu,“ dodal Gourgeon. Uvedl také, že se stroj během letu asi tři hodiny po startu dostal do silných turbulencí. 

 

:. FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Yahoo.com

Mluvčí Amaral ve svém prvním vystoupení uváděl, že armáda ještě není schopna potvrdit, zda se jedná skutečně o zbytky Airbusu A330 společnosti Air France, který letěl na lince AF 447 z Rio de Janiera do Paříže s 216 cestujícími a 12člennou posádkou.

Lodě na místo nálezů trosek mají doplout až ve středu.

:. Brazílie vyslala do pátrací akce letadla, helikoptéry a lodě. Zdroj: Reuters/Stream

Rozsáhlé pátrání 

Do pátrání se zapojily lodě a letadla Francie, Španělska, Senegalu, Brazílie. V oblasti působí několik letadel a vrtulníků, které prohledávaly stovky čtverečných kilometrů mezi Brazílií a západní Afrikou, kde je dno v hloubce přes čtyři kilometry.

Čtěte také:
Nad Atlantikem zmizel airbus s 200 cestujících
Lidé nad Atlantikem nepřežili, stroj mohl zasáhnout blesk
Češka se podruhé narodila, nenastoupila do ztraceného airbusu

Na palubě zmizelého letadla Air France byli tři Slováci

Po zmizelém airbusu nad Atlantikem nejsou žádné stopy

Mezi cestujícími převažovali Francouzi, jichž se vracelo domů 61, a Brazilci, kterých letělo 58. Němců cestovalo 26, dále strojem letěli Britové, Italové, Dánové, Maročané, Libyjci, Irové a tři Slováci.

:. Na tabuli s přílety na pařížském letišti Charlese de Gaulla je u letu z Rio de Janeira poznámka o zpoždění. FOTO: ČTK/AP