V ulicích to podle něj vypadalo jako v Afghánistánu před americkou invazí. Na ulici mohl vidět zcela zahalené radikály, jak zavádějí přímo na ulici právo šaría, když bičovali člověka ležícího tváří k zemi. Mohl také vidět, jak mladí příslušníci holemi uvolňují v davu cestu pro terénní vozy vyšších velitelů.

Zákony jsou tvrdé a nemilosrdné. Dívky musejí opustit školu ve třinácti, ženy nesmějí na veřejná prostranství, zakázány jsou i obchody s CD a DVD.

Lidé jsou však spokojeni. „Jsme rádi za mír, chceme šaríu a chceme Tálibán,“ uvedl prodavač smažených ryb. Nejde o propagandu. Klerik Maulana Sufí Mohammad je velmi oblíbený. A Ramsay zdůraznil jeden úspěch hnutí, daří se mu bojovat s drogami.

Reportéra přijal anglicky mluvící vysoký představitel Tálibánu Muslim Chán, který vystudoval v USA, než šel bojovat do Afghánistánu. Sám vystupoval, jako by Svat nebyl jen předmostím radikálů, ovládajících pouze kmenová území na afghánsko-pákistánských hranicích, ale jako představitel nového Pákistánu.

Žáci se v Mingoře vrátili do škol

Žáci se v Mingoře vrátili do škol
FOTO: Adil Khan, Reuters

„Svat je jen počátek, test víry, systému a zákona. Dejte tomu čas a uvidíte, co lidé chtějí,“ řekl a potvrdil tak slova prodavače ryb.Dodal přitom, že jeho situace je zatím složitá: "Po celé měsíce jsme nebyli schopni začít s normálním obchodem. Nyní ale zase pracujeme a jsme šťastní,velmi šťastní." 

 „Poslali jsme poselství lidem na Západě. Přestaňte utrácet své peníze za tanky a letadla a mrhat je v útocích na chudé. Změňte svoji politiku. Musíte být pozitivní.Tady ani v Afghánistánu nevyhrajete“ dodal Chán.

Ve městě sice zůstala policejní jednotka, ovšem policejní budova je po třech silných útocích v troskách a muži zákona se neodvažují opustit ji a pohybují se jen za pytli s pískem. Tálibán policisty jasně přečíslil. V pondělí vláda v oblasti odřekla bezpečnostní operaci.