Přes 400 požárů zpustošilo 22 měst. Spáleno je na 700 domů a 340 000 hektarů porostu. Škody na majetku zatím nahlásilo 3730 lidí, podle Červeného kříže ale bude jen počet osob, které ztratily střechu nad hlavou, několikanásobně vyšší.

Oběti požáru byly nalezeny nejen v troskách domů, ale také ve spálených autech, kterými se lidé snažili uniknout před stěnou plamenů vysokou často jako třípatrový dům.

V okolí Melbourne dosud hoří na 12 velkých požárů, které nejsou pod kontrolou. Bojuje s nimi 30 000 hasičů.

Plameny živí vysoké teploty a vítr. Ve státě Victoria vystoupila teplota v uplynulých dnech až 47 stupňů Celsia. Meteorologové slibují mírné ochlazení, předpovídají však, že horké dny zdaleka ještě neskončily. Naštěstí se čeká déšť.

"Peklo s veškerou svou zuřivostí navštívilo v posledních 24 hodinách dobré lidi ve Victorii," uvedl premiér Kevin Rudd, kterého citoval Morning Herald Sun. „Mnoho dobrých lidí nyní leží mrtvých, mnoho dalších leží se zraněními,“ dodal s tím, že je to tragédie pro stát Victoria a tedy pro celou Austrálii.

 foto: Reuters/Mick Tsikas

Počet obětí zřejmě poroste. S popáleninami je hospitalizováno 18 osob a stav osmi z nich je kritický. „Škola je pryč, kulturní sál taky... někteří z něj neodešli zavčasu. Ztratili jsme přátele a ztratíme jich ještě víc,“ citovala BBC jednoho ze svědků. Záchranáři našli několik těl v automobilech, v nichž lidé uhořeli, když se snažili před plameny ujet.

:. Spálená krajina

Zcela vyhořelo město Marysville, v plamenech je také Kinglake. Podle některých hasičů je situace ještě horší než v roce 1983, kdy při ničivých požárech zahynulo v celé Austrálii 75 lidí, z toho 47 ve Viktorii.

Do Victorie v neděli přijel premiér Kevin Rudd a uvolnil pro stát deset miliónů australských dolarů (151 miliónů korun).

:.Kouř zachytil i satelit. Na snímku jsou největší požáry označeny červeně.foto: ČTK/AP foto: ČTK/AP