"Situace zde začíná být dost chaotická a agresivní," řekl šéf demonstrantů Paul Watson.

Japonské úřady chování členů Sea Shepherd Conservation Society odsoudily a srážku označily za úmyslný, násilný čin. Watson uvedl, že aktivisté se k činu rozhodli poté, co spatřili, jak Japonci zabili několik velryb a snažili se je vytáhnout na palubu.

foto: Yahoo.com/Ondřej Lazar Krynek

Demonstranti na lodě zaútočili v minulých týdnech několikrát. Například tím, že jim do lodních šroubů zamotávají lana nebo na palubu házejí nádoby s barvivem a zapáchající kyselinou. Japonci na to většinou reagují střelbou z vodních děl.

Pastýři, vrazi a velryby

Loď aktivistů se s japonskými lovci střetla například v pondělí. Tehdy mezi posádkami proběhla bitva. Lidé na sebe házeli předměty a používali vodní děla. Incident se odehrál asi 3200 kilometrů od břehů Tasmánie.

"Jsou to oni, kdo stupňuje tenhle spor. My jsme pastýři a budeme naše stádo chránit před těmito vrahy," řekl Peter Hammarstedt z posádky lodě ekologů s názvem Steve Irwin.

Austrálie a Nový Zéland lov velryb v okolí svých vod odsuzují, ale ekologické aktivisty vyzvaly, aby se při své činnosti nechovali agresivně.

:.Japonští velrybáři zranili dva ochránce kytovcůAutor: Sea Shepherd Conservation Society