"Doslova se musíme vyhnout válce," prohlásil státní ministr pro reintegraci separatistických oblastí Abcházie a Jižní Osetie Jakobašvili na tiskové konferenci. Moskva se podle něj snaží vyprovokovat Gruzíny ke konfliktu, avšak ti jsou odhodláni postupovat stejně zdrženlivě jako dosud.

Ale na otázku, jak blízko je země válce, odpověděl, že "velmi blízko". "Známe Rusy moc dobře, známe jejich signály," dodal.

Moskva minulý týden obvinila Tbilisi, že se prý chystá zaútočit na separatistickou Abcházii, a posílila tam ruské jednotky, které fungují jako "mírové síly" mezi gruzínskými a abchazskými ozbrojenci.

Ještě dříve Moskva pohrozila, že na ochranu ruských občanů v Abcházii a Jižní Osetii použije i vojenskou sílu, pokud by byli napadeni. Většina populace v obou separatistických regionech má ruské občanství.

Ačkoliv Gruzie jakoukoli snahu o napadení Abcházie rozhodně popřela, Rusko počátkem května rozmístilo v Abcházii další jednotky. Tbilisi tento krok odsoudilo jako porušení své územní celistvosti a "začátek vojenské agrese".