Čína z nepokojů v Tibetu a přilehlých čínských provinciích obviňuje dalajlámu a jeho příznivce. Při protičínských nepokojích, které začaly 10. března a byly největší za posledních dvacet let, zahynulo podle čínských úřadů 22 lidí, exilové tibetské kruhy ale uvádějí 140 obětí. Čínská policie přiznala střelbu do demonstrantů, kteří podle nich lynčovali Číňany v Tibetu.

Mniši v lamaistickém klášteře Labrang v provincii Kan-su na severozápadě země přiběhli z klášterní budovy ke skupině dvaceti čínských a zahraničních novinářů, kteří jsou na čínskými úřady připravené cestě po Tibetu. "Dalajlama se musí vrátit do Tibetu. Nepožadujeme nezávislost Tibetu, chceme jen lidská práva, která nyní nemáme," řekl jeden z mnichů novinářům. Agentura Nová Čína potvrdila, že mniši návštěvu novinářů přerušili, ale napsala, že exkurze médií pokračovala dále.

Není to první podobný případ, již koncem března skupina buddhistických mnichů v Lhase narušila tiskovou konferenci v klášteře. Obvinila Čínu z porušování náboženské svobody a z falšování informací o nepokojích v Tibetu.

K protestům v Tibetu čtěte:
Čína kvůli olympiádě uzavře přístup k Mount Everestu
Na Everest se kvůli Číňanům nikdo nedostane ani z Nepálu
Protesty v Tibetu stály život až 80 lidí, Čína blokuje internet
Čína popírá střelbu do Tibeťanů
Dalajláma pohrozil kvůli čínské represi odstoupením
Čína přiznala střelbu do Tibeťanů

Terčem protestů je olympijská pochodeň

Čínský zásah vyvolal celosvětové protesty aktivistů bojujících za lidská práva i bojovníků za svobodu Tibetu. Terčem protestů je především olympijský oheň. Narušeny byly štafety olympijské pochodně v Londýně, Paříži a očekávají se i protesty v San Francisku, kde už zkrátili středeční pouť pochodně o čtvrtinu. V pondělí už aktivisté vyvěsili na most Golden Gate transparenty žádající svobodu pro Tibet.

V pátek bude v Číně jednat Mezinárodní olympijský výbor. Podle jeho předsedy Jacquese Rogga se zvažuje i zrušení štafety po světě , ale není jasné, zda by se týkalo už letošních her nebo až příštích. Číňané nechtějí cestu zrušit.

Další články o protestech zaměřených proti štafetě olympijského ohně :
Čech se pokusil zastavit štafetu s olympijskou pochodní
Olympijský výbor kritizoval Čínu za situaci v Tibetu
Čech se pokusil narušit předání olympijského ohně Číňanům
AI: Pozitivní odkaz olympiády se kvůli represím vzdaluje
Demonstranti se pokusili uhasit olympijskou pochodeň
Paříž zrušila kvůli protestům část olympijské štafet y
Čína kvůli olympiádě uzavře přístup k Mount Everestu
MOV bude jednat o změně trasy olympijské pochodně
Západní novináři v Číně čelí výhrůžkám smrtí kvůli Tibetu