"Požadavky USA předložené na konzultacích mezi vedoucími delegací účastnických zemí, které se uskutečnily 28. a 29. listopadu v Pekingu, jsou pro KLDR nepřijatelné," konstatoval diplomat a dodal: "V důsledku toho je obnova dialogu v prosinci 2006 nemožná a pokud Spojené státy nezmění svůj postoj, je nemožná i v dohledné budoucnosti."

Diplomat současně zkritizoval postoj Číny na předběžných jednáních: "Byli jsme frustrováni pozicí Číny na trojstranných jednáních v listopadu. Čínská strana ve skutečnosti podporovala americké postoje v tom, že zřeknutí se jaderných zbraní ze strany KLDR  je podmínkou, aby se obnovilo jednání."

Šestistranné rozhovory, do nichž jsou zapojeny obě Koreje, Čína, Rusko, USA a Japonsko, Pchjongjang bojkotuje od loňského podzimu kvůli americkým finančním sankcím. Koncem října po uskutečnění svého jaderného testu [celá zpráva] KLDR nabídla, že se k jednacímu stolu vrátí.  [celá zpráva]

Odzbrojení za stažení amerických jaderných zbraní z oblasti

Severokorejský diplomatický zdroj také uvedl, za jakých podmínek se Pchjongjang vzdá jaderných zbraní: "Postoj Severní Koreje jako jaderné mocnosti na jednáních je tento: výměnou za to, že se vzdáme jaderných zbraní, požadujeme stažení amerických jaderných zbraní z Jižní Koreje a dalších zemí v regionu. Jako první krok Severní Korea souhlasí s návratem k jednacímu stolu se striktním zachováním podmínek, které byly definovány 31. října v Číně.

Odmítá se vrátit k jednání, dokud USA nezruší finanční sankce na banku v Macau, kudy do KLDR proudí ekonomická pomoc.