Hlavní obsah
Studenti demonstrující na začátku roku před univerzitou v Prištině Foto: Profimedia.cz

Znásilněné ženy bývají většinou nemorální, učí se studenti v Kosovu

Vlnu nevole vyvolalo u nevládních organizací v Kosovu zjištění, že učebnice Právnické fakulty Prištinské univerzity označuje znásilněné ženy jako „obvykle nemorální”. Obdobné problémy, které se týkají například homosexuality, se podle expertů vyskytují i v jiných materiálech univerzity. Informoval o tom server BalkanInsight.

Studenti demonstrující na začátku roku před univerzitou v Prištině Foto: Profimedia.cz
Znásilněné ženy bývají většinou nemorální, učí se studenti v Kosovu

Zmíněné pasáže, urážlivé vůči ženám, obsahuje kniha Kriminalistika, jejímž autorem je už penzionovaný profesor Vesel Latifi. Oběti znásilnění popisuje jako „ženy, které lze snadno oklamat, které jsou lehkomyslné, nerozvážné a nemorální“.

Podle šéfky organizace Síť kosovských žen Igballe Rogovové je tato charakteristika obětí znásilnění „šokující a zhoubná“. „Existence takové univerzitní učebnice je obzvláště politováníhodná pro společnost, která zažila válku a znásilňování (jako zbraň),“ zdůraznila. „Když jsem to viděla, otřáslo to mnou,“ dodala.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Skandály na univerzitě

Profesorka antropologie Nita Luciová v této souvislosti univerzitu vyzvala, aby se pochybné knihy a jiných zastaralých učebnic zbavila: „Jsou podobné případy, jak je (v učebnicích) popisována homosexualita nebo soužití partnerů před sňatkem.“

Pozdvižení, které vyvolala Latifiho kniha, vypuklo v době, kdy sílí volání po reformách na Prištinské univerzitě, kterou otřásají skandály. V únoru přiměly rektora Ibrahima Gashiho k odstoupení protesty související s pochybnostmi ohledně jeho vzdělání. Nespokojenost s klesající akademickou úrovní školy již roste několik let.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků