Hlavní obsah
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pořádá tiskovou konferenci v zasedačce Atatürkova mezinárodního letiště v Istanbulu Foto: Handout, Reuters

Za ten článek zaplatíte, vyhrožuje Erdogan listu, ktery psal o napětí mezi vládou a armádou

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý pohrozil tureckému listu Hürriyet, že „zaplatí” za zveřejnění kontroverzního článku o napětí mezi armádou a vládou. V textu pod titulkem „Nevolnost v generálním štábu armády” se uvádí, že armáda je hluboce znepokojena nedávnými vládními kroky, například zrušením zákazu nošení muslimských šátků pro vojačky, informovala agentura AFP.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan pořádá tiskovou konferenci v zasedačce Atatürkova mezinárodního letiště v Istanbulu Foto: Handout, Reuters
Za ten článek zaplatíte, vyhrožuje Erdogan listu, ktery psal o napětí mezi vládou a armádou

"Ten titulek, to je drzost," řekl Erdogan na tiskové konferenci před odjezdem na oficiální návštěvu Pákistánu. Prezident dodal, že nikdo nemá právo stavět proti sobě armádu a vládu. "Kdokoli, kdo se je bude snažit stavět proti sobě, zaplatí," prohlásil.

"Myslím, že takový přístup je neodpustitelný v době, kdy více než kdy jindy potřebujeme jednotu, bratrství a solidaritu," dodal Erdogan, který upozornil, že o záležitosti jednal s náčelníkem generálního štábu Hulusim Akarem.

Erdoganův režim se pustil do rozsáhlých čistek ve společnosti, včetně armády, po loňském údajném pokusu o státní převrat. Ankara z puče podezírá okolí islámského kazatele Fethullaha Gülena, který žije v americkém exilu.

Novinářku viní z podněcování k novému puči

Deník Hürriyet je vlajkovou lodí skupiny Dogan Media, která rovněž vlastní televizní stanice D a CNN-Türk. List je považován za umírněný a pravidelně vydává články řady provládních publicistů.

Pod kontroverzním sobotním článkem je podepsána novinářka Hande Firatová, kterou vzápětí provládní média obvinila z podněcování k novému státnímu převratu. Byla to přitom Firatová, která jako moderátorka CNN-Türk během probíhajících nepokojů kolem puče v přímém přenosu telefonovala s Erdoganem a umožnila mu obrátit se na obyvatele země s výzvou, aby se proti převratu postavili.

Sobotní článek Firatové stačil na to, aby už v pondělí zahájila generální prokuratura v Istanbulu vyšetřování, zda v armádě stále existuje frakce podporující snahu o násilné Erdoganovo sesazení. Armáda reagovala prohlášením, že tvrzení v článku jsou nepodložená.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků