Hlavní obsah
Ruský prezident Vladimir Putin přijal návrh podoby nové vlády Dmitrije Medvěděva. Foto: Mikhail Klimentyev, ČTK/AP

V nové ruské vládě zůstanou staronový premiér i ministři zahraničí a obrany

Ruský prezident Vladimir Putin přijal všechny návrhy premiéra Dmitrije Medvěděva na složení nové vlády. Sergej Lavrov a Sergej Šojgu i v novém kabinetu zůstanou klíčovými ministry zahraničí a obrany.

Ruský prezident Vladimir Putin přijal návrh podoby nové vlády Dmitrije Medvěděva. Foto: Mikhail Klimentyev, ČTK/AP
V nové ruské vládě zůstanou staronový premiér i ministři zahraničí a obrany

„Souhlasím. Jmenovací dekrety podepíši ještě dnes,” poznamenal Putin před televizními kamerami poté, co mu Medvěděv přečetl jména deseti vicepremiérů a 22 ministrů, „všichni jsou to lidé známí, zkušení, dobře se předvedli předchozí prací.”

Kromě ministrů zahraničí a obrany zůstane v dosavadní funkci také například ministr obchodu a průmyslu Denis Manturov a energetiky Alexandr Novak.  Ministrem spravedlnosti podle agentury TASS zůstává Alexandr Konovalov, v čele vnitra zůstane Vladimir Kolokolce. Velké změny se nečekaly poté, co dal Putin najevo, že v čele vlády zůstane Medvěděv, i když se spekulovalo o jeho odchodu. [celá zpráva]

Jako prvního vicepremiéra navrhl Medvěděv Antona Siluanova, který současně zůstává ministrem financí. Dalšími místopředsedy vlády se stanou Taťjana Golikovová, Jurij Trutněv, Olga Goloděcová, Vitalij Mutko, Dmitrij Kozak, Jurij Borisov, Alexej Gordějev, Maxim Akimov a Konstantin Čujčenko coby nový šéf úřadu vlády.

Z Putinova bodyguarda ministrem

Vitalij Mutko, za jehož působení v předchozím kabinetu jako ministra sportu a pak vicepremiéra pro sport vypukl mezinárodní skandál okolo státem řízeného dopingu ruských sportovců, má mít od nynějška na starosti stavebnictví.

Ministrem zemědělství se stane Dmitrij Patrušev, který je podle listu Vedomosti synem tajemníka bezpečnostní rady státu Nikolaje Patruševa.

V čele ministerstva pro mimořádné situace Vladimira Pučkova vystřídá Jevgenij Ziničev, bývalý gubernátor Kaliningradské oblasti, ruské enklávy na březích Baltu, a předtím po dlouhá léta Putinův osobní strážce. S médii se Ziničev stýkal jen málo, jeho inaugurační tisková konference coby gubernátora trvala 46 vteřin.

Předchozí kabinet v souladu s ústavou podal demisi při Putinově čtvrtém nástupu do nejvyššího úřadu tento měsíc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků