Hlavní obsah
Převoz Afghánce zraněného v mešitě Foto: Wali Sabawoon, ČTK/AP

Mešitě v Afghánistánu se po explozi propadla střecha, desítky mrtvých

Na 62 stoupl počet obětí páteční exploze v mešitě v afghánském Nangarháru, řekl stanici BBC a televizi TOLO mluvčí guvernéra Attaulláh Chogjanis s tím, že dalších 60 lidí bylo převezeno do nemocnic se zraněními. Dosavadní údaje uváděly 30 mrtvých a přes sto zraněných. Podle úřadů byly do mešity vpašovány nálože a odpáleny při modlitbách.

Převoz Afghánce zraněného v mešitě Foto: Wali Sabawoon, ČTK/AP
Mešitě v Afghánistánu se po explozi propadla střecha, desítky mrtvých

Když mluvčí provinční rady Sohrab Kadiri uváděl zahynulo nejméně 29 lidí a více než sto dalších bylo zraněno, varoval: „Počet mrtvých může vzrůst, jak záchranáři a další lidé vynášejí těla z trosek.”

„V důsledku exploze spadla střecha,” vysvětlil vysoký počet obětí mluvčí guvernéra provincie Mubarraz Attal.

V mešitě v okrese Haska Mína došlo k výbuchům okolo 13:30 během pátečních modliteb. I když se objevily spekulace, že mešitu zasáhly minometné granáty, podle sdělení úřadů byly do mešity propašovány nálože, které útočníci odpálili při modlitbách. Spekulace o sebevražedném atentátu se neobjevily.

Překládání zraněného po výbuchu v mešitě v Nangarháru

Foto: Parwiz, Reuters

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil, ale v oblasti operuje jak Tálibán, tak Islámský stát. Tálibán popřel, že by stál za útokem.

Rekordní počet obětí

Afghánistán letos zažívá jedno z nejhorších období násilností, kdy počet obětí útoků rapidně stoupl. Ve čtvrtek mise OSN v Afghánistánu UNAMA uvedla podle televize Al-Džazíra, že násilí v zemi dosáhlo neakceptovatelné úrovně. Jen od července do konce září v zemi zahynulo 1174 lidí a zraněno bylo dalších 3129. To představuje meziroční nárůst o 42 procent. Ženy a děti tvoří 41 procent obětí.

Na útoky vzbouřenců připadá 62 procent mrtvých a zraněných. Na 26 procent stoupl počet obětí provládních sil.

Počet mrtvých a zraněných za devět měsíců roku 2019 překročil 8000. Speciální vyslanec generálního tajemníka OSN pro Afghánistán Tadamiči Yamamoto řekl: „Rekordní úroveň civilních obětí jasně ukazuje nutnost, aby všechny zainteresované strany věnovaly mnohem větší pozornost ochraně civilní populace. Civilní oběti jsou naprosto neakceptovatelné.”

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků