Hlavní obsah
Tanečník Alioune Diagne v Paříži na shromáždění, které vyjádřilo podporu Faribě Adelkhahové. Foto: Michel Euler, ČTK/AP

V Íránu odsoudili francouzskou antropoložku na šest let vězení

V Íránu v sobotu odsoudili k šesti letům vězení francouzskou antropoložku Faribu Adelkhahovou. Soud ji shledal vinnou z ohrožení národní bezpečnosti a z šíření propagandy proti politickému systému islámské republiky. S odkazem na jejího advokáta o tom informuje agentura Reuters.

Tanečník Alioune Diagne v Paříži na shromáždění, které vyjádřilo podporu Faribě Adelkhahové. Foto: Michel Euler, ČTK/AP
V Íránu odsoudili francouzskou antropoložku na šest let vězení

Podle obhájce Saída Dehghana byl ženě vyměřen pětiletý trest za ohrožení národní bezpečnosti a zároveň byla za šíření propagandy odsouzena na jeden rok. Odpykat si podle svého advokáta bude muset jen delší trest.

Fariba Adelkhahová původně čelila i obvinění ze špionáže, ale to úřady v lednu stáhly. Vědkyně do Íránu jezdila pravidelně a zjišťovala v rámci své práce situaci v tamní porevoluční společnosti. V březnu íránské úřady propustily z vězení francouzského badatele Rolanda Marchala, který je životním partnerem Adelkhahové a byl stejně jako ona zadržen v červnu loňského roku. Marchal byl zatčen poté, co šel svou partnerku navštívit do věznice.

Francouzský prezident Emmanuel Macron už dříve Teherán vyzval, aby propustil i Adelkhahovou. Írán dvojí občanství neuznává. Vzájemné zadržování svých občanů podle agentury Reuters komplikovalo vztahy mezi Francií a Íránem v čase, kdy se Macron snažil snížit napětí mezi Washingtonem a Teheránem. Vztahy jsou mimořádně vypjaté od roku 2018, kdy americký prezident Donald Trump odstoupil od jaderné dohody mezi Íránem a šesti státy z roku 2015 a zavedl proti islámské republice sankce, jež mají tvrdý dopad na její ekonomiku.

Íránské revoluční gardy v posledních letech zatkly desítky lidí s dvojím občanstvím kvůli obviněním ze špionáže.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků