Hlavní obsah
 

V Evropě zabíjela spalující vlna veder Lucifer, teplota stoupala k 43 stupňům

Vlna horkého vzduchu pojmenovaná Lucifer v pátek vyhnala teploty v několika zemích jižní a střední Evropy nad 40 stupňů Celsia. Varování před vedrem platí v jedenácti státech, včetně Slovenska, uvedla meteorologická služba Meteoalarm.

 
V Evropě zabíjela spalující vlna veder Lucifer, teplota stoupala k 43 stupňům

Nejpostiženější je Itálie, Maďarsko a balkánské státy. Poblíž Říma meteorologové v pátek naměřili 43 stupňů Celsia a na Sicílii 42 stupňů.

Varování platí také pro Srbsko, Bosnu a Hercegovinu, Makedonii, Švýcarsko, Chorvatsko a Slovinsko. V Česku by mělo vedro trápit jen Jihomoravský a Zlínský kraj.

Mapa vysokých teplot v Evropě.

Foto: Meteoalarm

První oběti veder hlásí Slovensko. Muž z Trenčianskej Teplej našel svou matku bezvládně ležet ve vaně, kde se snažila osvěžit. Server tvnoviny.sk informoval, že muž zavolal záchranáře, ale v průběhu záchrany matky sám zkolaboval. „Záchranáři po příjezdu na místo konstatovali smrt 92leté ženy. Pětašedesátiletého muže se snažili oživovat, ale neúspěšně,“ řekl mluvčí záchranářů Boris Chmel.

V Rumunsku zemřeli dva lidé. Jednu oběť má horko v Polsku. Další lidé museli být hospitalizováni, uvedla agentura Reuters. Horko a sucho jsou také příčinou lesních požárů a neúrody. Italští vinaři začali sklízet hrozny o několik týdnů dříve než obvykle a očekávají o deset až 15 procent nižší produkci vína oproti minulému roku, uvedla agentura ANSA.


Lední medvědi dostávali vychlazené melouny

Zoologická zahrada v Budapešti musela obřími bloky ledu chladit dva lední medvědy, kterým hrozilo přehřátí. Aby se osvěžili i zevnitř, servírovali jim ošetřovatelé ledově vychlazené vodní melouny.

Úřady v Bosně oznámily, že kvůli vedru a suchu očekávají jen poloviční úrodu. Sousední Srbsko je na tom podle Reuters obdobně, úroda kukuřice a sóji bude nižší až o třetinu. „Za dvě hodiny mé dnešní směny jsem viděl čtyři lidi omdlít na ulici. Stěžovali si na vyčerpání z vedra,” řekl Reuters dopravní policista z Bělehradu.

Vedro zasáhne i Španělsko

Vysoké teploty až 43 stupňů Celsia mají podle meteorologů zasáhnout o nadcházejícím víkendu i Španělsko, včetně turisty hojně navštěvovaných míst, jako je Costa del Sol a Mallorka. Španělský meteorologický úřad Aemet vydal varování i pro Sevillu, Málagu a Granadu.

Současné teploty na starém kontinentu jsou o deset až 15 stupňů nad normálem. Odborníci očekávají další úmrtí spojená s vedrem. V roce 2003 si horka vyžádala v Evropě životy asi 20 tisíc lidí, převážně starých a jinak zranitelných lidí. Nejvíce obětí, 15 tisíc, měla vedra ve Francii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků